Shavkat Mirziyoyev Bog'imaydon mahallasidagi obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Mirzo Ulugbek tumanidagi Bogimaydon mahallasida amalga oshirilgan keng ko'lamli bunyodkorlik ishlari bilan yaqindan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur tashrif davlatimizda mahallalarni kompleks rivojlantirish va aholi uchun munosib turmush sharoitlarini yaratish borasidagi islohotlar amalda o'z samarasini berayotganini ko'rsatdi. Bogimaydon mahallasi bugungi kunda zamonaviy qiyofa kasb etib, poytaxtimizning eng obod maskanlaridan biriga aylangan.
Ushbu mahalla o'tgan asrning saksoninchi yillarida tashkil etilgan bo'lib, hozirda bu yerda ellikdan ortiq ko'p qavatli uylar mavjud. Besh yarim mingga yaqin aholi istiqomat qiladigan ushbu hududda so'nggi yillarda ulkan obodonlashtirish va modernizatsiya ishlari bajarildi.
Xususan, aholining maroqli hordiq chiqarishi va yoshlarning sport bilan shug'ullanishi uchun barcha sharoitlar yaratildi. Hududda yigirmata bolalar o'yin maydonchasi, o'ndan ortiq mashq zonasi hamda zamonaviy futbol va tennis maydonlari barpo etilgani aholining salomatligini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Mahallada iqtisodiy faollikni oshirish va aholi bandligini ta'minlash masalasiga ham alohida e'tibor qaratilgan. Bugungi kunda bu yerda yetmishdan ziyod tadbirkorlik subyektlari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Ayniqsa, yoshlar bandligini ta'minlash borasidagi ko'rsatkichlar quvonarli holatda ekani qayd etildi. Shuningdek, hududdagi ekobog' va nuroniylar maskani mahalla ahlining o'zaro hamjihatligini oshirishda muhim bo'g'in bo'lib xizmat qilmoqda.
Davlat rahbari tashrif davomida mahallada xavfsizlikni ta'minlash bo'yicha joriy etilgan raqamli tizimlar bilan ham tanishdi. Turar joylar kirish qismlarining videokuzatuv moslamalari bilan jihozlangani va avtotransport vositalari harakatining nazorat qilinishi hududda osoyishtalikni saqlash imkonini bermoqda.
Prezident mahalla faollari bilan suhbatda obod va fayzli mahalla jamiyatning mustahkam tayanchi ekanini, tinchlik va ijtimoiy birdamlikni asrash har doim ustuvor vazifa bo'lib qolishini ta'kidladi. Tashrif yakunida Prezident mahallada o'tkazilayotgan milliy bayram tadbirlarida ishtirok etib, nuroniylar va yoshlar bilan samimiy muloqot qildi.
Milliy qadriyatlarni asrash va yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash bo'yicha o'z tavsiyalarini berdi. Sport maydonchalarida shug'ullanayotgan yoshlar bilan uchrashuvda jismoniy tarbiya va sog'lom turmush tarzining inson hayotidagi o'rni beqiyos ekani yana bir bor e'tirof etildi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с работами по благоустройству в махалле Богимайдон
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с масштабными созидательными работами, проведенными в махалле Богимайдон Мирзо-Улугбекского района города Ташкента. Данный визит продемонстрировал эффективность реформ по комплексному развитию махаллей и созданию достойных условий жизни для населения.
Сегодня махалла Богимайдон обрела современный облик и стала одним из самых благоустроенных мест столицы. Махалла была основана в восьмидесятых годах прошлого века, и сейчас здесь расположено более пятидесяти многоэтажных домов.
В этом районе, где проживает около пяти с половиной тысяч человек, в последние годы были проведены огромные работы по благоустройству и модернизации. В частности, созданы все условия для отдыха жителей и занятий спортом молодежи.
Построены двадцать детских игровых площадок, более десяти тренировочных зон, а также современные футбольные и теннисные корты. Особое внимание уделено повышению экономической активности и обеспечению занятости населения.
На сегодняшний день здесь успешно функционируют более семидесяти субъектов предпринимательства. Было отмечено, что показатели занятости молодежи находятся на высоком уровне.
Также важным звеном в укреплении сплоченности жителей служат экопарк и центр для ветеранов. В ходе визита глава государства ознакомился с цифровыми системами обеспечения безопасности.
Оснащение входов в жилые дома камерами видеонаблюдения и контроль движения автотранспорта позволяют поддерживать спокойствие в районе. В беседе с активистами Президент подчеркнул, что благоустроенная махалла является прочной опорой общества, а сохранение мира и социального единства всегда остается приоритетной задачей.
В завершение визита Президент принял участие в праздничных мероприятиях и искренне пообщался с ветеранами и молодежью. Он дал рекомендации по сохранению национальных ценностей и воспитанию молодого поколения в духе патриотизма.
На встрече с молодежью на спортивных площадках было вновь отмечено неоценимое значение физической культуры и здорового образа жизни.