O‘zbekistonda madaniyat va san’at sohasini rivojlantirish hamda uni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida muhim islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbuslar doirasida 2026 yilning 1 iyulidan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar va Toshkent shahrida tajriba tariqasida Madaniyat mehmonxonasi nomli madaniy klasterlar barpo etiladi. Har bir hududda bittadan tashkil etiladigan ushbu markazlar orqali mahalliy aholining madaniy hayoti faollashtiriladi va ijodkorlar uchun qulay sharoitlar yaratiladi.
Mazkur loyihaning asosiy maqsadi san’at, ta’lim va turli ijodiy tadbirlar uchun zamonaviy infratuzilmani shakllantirishdir. Bu tizim yangi iste’dodlarni kashf etishga va ularni professional darajaga olib chiqishga xizmat qiladi.
Shuningdek, aholining madaniy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlari kengaytiriladi. Ta’lim sohasida ham jiddiy o‘zgarishlar kutilmoqda.
2026-2027 o‘quv yilidan boshlab Respublika musiqa va san’at texnikumi hamda Respublika estrada va sirk texnikumida yangi kasbiy ta’lim dasturlari joriy etiladi. Endilikda o‘qitish bosqichlari uch qismga bo‘linadi: ikki yillik boshlang‘ich, olti oydan ikki yilgacha bo‘lgan o‘rta va kamida ikki yillik o‘rta maxsus kasbiy ta’lim.
Bundan tashqari, bakalavriat bilan uyg‘unlashgan ikki plyus ikki shaklidagi ta’lim tizimi yo‘lga qo‘yiladi, bu esa talabalarga nazariya bilan birga amaliyotni chuqur o‘rganish imkonini beradi. Madaniyat vazirligi qaramasidagi ixtisoslashtirilgan san’at maktablariga qabul tartibi ham yangilandi.
Musiqa yo‘nalishi bo‘yicha o‘quvchilar beshinchi sinfdan, raqs, teatr, xalq ijodiyoti va tasviriy san’at yo‘nalishlari bo‘yicha esa to‘qqizinchi sinfdan qabul qilinadi. Ushbu maktablarda internat tizimi joriy etilib, o‘quvchilarning ta’lim va yashash xarajatlari davlat budjeti hisobidan qoplanadi.
Ovqatlanish masalasi esa davlat va ota-onalar mablag‘lari orqali hal etiladi. Yana bir muhim yangilik shuki, ushbu muassasalar bitiruvchilariga bolalar musiqa va san’at maktablarida dars berish huquqi beriladi.
Bu chora sohadagi kadrlar yetishmovchiligini kamaytirishga va yosh mutaxassislar uchun ish o‘rinlarini ko‘paytirishga xizmat qiladi. Umumiy olganda, ushbu islohotlar mamlakatda ijodiy muhitni kuchaytirib, kelajak avlod uchun keng imkoniyatlar yaratadi.

В регионах будут созданы культурные кластеры под названием «Отель культуры»
В Узбекистане реализуются важные реформы, направленные на развитие сферы культуры и искусства и ее вывод на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данных инициатив с 1 июля 2026 года в Республике Каракалпакстан, во всех областях и городе Ташкенте в порядке эксперимента будут созданы культурные кластеры под названием «Отель культуры». Эти центры, которые будут организованы по одному в каждом регионе, призваны активизировать культурную жизнь местного населения и создать благоприятные условия для творческих людей.
Основной целью данного проекта является формирование современной инфраструктуры для искусства, образования и различных творческих мероприятий. Эта система будет способствовать выявлению новых талантов и их профессиональному росту.
Кроме того, расширятся возможности населения по использованию культурных услуг. Серьезные изменения ожидаются и в сфере образования.
С 2026-2027 учебного года в Республиканском техникуме музыки и искусства, а также в Республиканском техникуме эстрады и цирка будут внедрены новые программы профессионального обучения. Теперь этапы обучения будут разделены на три части: двухлетнее начальное, от шести месяцев до двух лет — среднее и не менее двух лет — среднее специальное профессиональное образование.
Кроме того, будет введена система обучения по схеме «два плюс два», интегрированная с бакалавриатом, что позволит студентам глубоко изучать практику наряду с теорией. Обновлен порядок приема в специализированные школы искусств при Министерстве культуры.
По музыкальному направлению учащихся будут принимать с пятого класса, а по направлениям танца, театра, народного творчества и изобразительного искусства — с девятого класса. В этих школах будет внедрена система интернатов, при этом расходы на обучение и проживание учащихся будут покрываться за счет государственного бюджета.
Вопрос питания будет решаться за счет средств государства и родителей. Еще одной важной новостью является то, что выпускникам данных учреждений будет предоставлено право преподавать в детских школах музыки и искусств.
Эта мера призвана сократить дефицит кадров в отрасли и увеличить количество рабочих мест для молодых специалистов. В целом, данные реформы укрепят творческую среду в стране и создадут широкие возможности для будущих поколений.