Dam olish kunlari O‘zbekistonda asosan quruq va iliq ob-havo kutilmoqda
O‘zbekiston Gidrometeorologiya xizmati agentligi dam olish kunlari uchun kutilayotgan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 25 va 26-aprel kunlari mamlakatimizning aksariyat hududlarida quruq va iliq ob-havo hukmronlik qilishi kutilmoqda. Hafta oxirida yurtdoshlarimizni asosan yog‘ingarchiliksiz kunlar qarshi oladi.
Shunday bo‘lsa-da, ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Xususan, shanba kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasining shimoliy tumanlarida va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Yakshanba kuni esa bunday ob-havo sharoiti Toshkent viloyatining ayrim hududlarida kuzatilishi ehtimoli bor. Respublikaning qolgan hududlarida esa ochiq va quyoshli havo bo‘lishi bashorat qilinmoqda.
Harorat ko‘rsatkichlari shanba kuni kunduzi 28-31 darajagacha ko‘tariladi. Janubiy viloyatlarda, shimolda va cho‘l hududlarida esa issiq yanada sezilarli bo‘lib, havo 32-35 darajagacha isiydi.
Yakshanba kuni aksariyat viloyatlarda harorat ushbu darajalar atrofida saqlanib qoladi. Biroq mamlakatimizning shimoli-g‘arbiy qismida haroratning biroz pasayishi kuzatiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida kunduzi havo 20-23 darajagacha, Buxoro va Navoiy viloyatlarida esa 25-28 darajagacha tushadi. Shamol tezligi masalasiga to‘xtaladigan bo‘lsak, 24-25-aprel kunlari shimoliy va cho‘l hududlarida, yakshanba kuni esa butun respublika bo‘ylab ba’zi joylarda shamol kuchayishi kutilmoqda.
Uning tezligi soniyasiga 15-20 metrgacha yetishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar ko‘tarilishi mumkin. Bu esa haydovchilar va yo‘lovchilardan ehtiyotkorlikni talab etadi.
Poytaxtimiz Toshkent shahrida shanba kuni yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo ochiq bo‘ladi. Yakshanba kuni esa kunning ikkinchi yarmida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli bor.

В выходные в Узбекистане ожидается преимущественно сухая и теплая погода
Агентство гидрометеорологической службы Узбекистана опубликовало прогноз погоды на выходные, сообщает Zamin.uz. Согласно данным, 25 и 26 апреля на большей части территории страны ожидается сухая и теплая погода.
В конце недели жителей республики ждут дни преимущественно без осадков, однако в отдельных регионах возможны кратковременные дожди. В частности, в субботу в северных районах Республики Каракалпакстан и в областях Ферганской долины местами возможны дожди и грозы.
В воскресенье такие погодные условия могут наблюдаться в некоторых районах Ташкентской области. На остальной территории республики прогнозируется ясная и солнечная погода.
Температурные показатели в субботу днем поднимутся до 28-31 градуса. В южных регионах, на севере и в пустынных зонах жара будет более ощутимой — воздух прогреется до 32-35 градусов.
В воскресенье в большинстве областей температура сохранится на этом уровне. Однако в северо-западной части страны ожидается небольшое снижение температуры: в Каракалпакстане и Хорезмской области днем будет 20-23 градуса, в Бухарской и Навоийской областях — 25-28 градусов.
Что касается скорости ветра, 24-25 апреля в северных и пустынных районах, а в воскресенье по всей республике местами ожидается усиление ветра до 15-20 м/с, что может сопровождаться пыльными бурями. Это требует осторожности от водителей и пешеходов.
В столице Ташкенте в субботу осадков не ожидается, будет ясно. В воскресенье во второй половине дня возможен кратковременный дождь с грозой.
Скорость ветра в столице может достигать 10-12 м/с. Температура воздуха в Ташкенте в выходные составит 27-30 градусов днем и 14-17 градусов ночью.