Prezident Toshkentdagi yangi gastronomik turizm ko‘chasiga tashrif buyurdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 23-aprel kuni Mirzo Ulugbek tumanida joylashgan O‘zbekiston ovozi ko‘chasida barpo etilgan gastronomik turizm maskaniga tashrif buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur loyiha davlat rahbarining 2022-yil 30-apreldagi ichki turizm xizmatlarini yanada kengaytirish va takomillashtirishga qaratilgan qarori ijrosi doirasida amalga oshirildi. Rossiyaning yetakchi loyihalash byurolari bilan hamkorlikda qayta ta’mirlangan ushbu ob’ektni 2025-yilning sentyabr oyida to‘liq foydalanishga topshirish ko‘zda tutilgan.
Umumiy uzunligi ikki kilometrdan ortiq bo‘lgan ushbu ko‘chada aholi va mehmonlar uchun barcha zamonaviy qulayliklar yaratilgan. Xususan, keng piyodalar va velosiped yo‘laklari, suratga tushish uchun maxsus hududlar, ochiq osmon ostidagi sport maydonchalari hamda bolalar uchun ekologik dam olish maskanlari qurilgan.
Loyihani amalga oshirish uchun jami 40 milliard so‘m mablag‘ sarflandi. Hozirgi vaqtda hududda 165 ta savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchasi ish boshlagan bo‘lib, ularning yarmidan ko‘pi kecha-yu kunduz faoliyat yuritish tartibiga o‘tgan.
Bu esa ikki mingdan ortiq yurtdoshimizni doimiy ish o‘rni bilan ta’minlash imkonini berdi. Toshkent shahridagi turistik va gastronomik yo‘nalishdagi ko‘chalar tahliliga ko‘ra, o‘tgan yili poytaxtning 26 ta ko‘chasi tunu kun ishlash tizimiga o‘tkazildi.
Ushbu ishlarga 540 milliard so‘m yo‘naltirilib, mingdan ziyod yangi xizmat ko‘rsatish ob’ektlari ochildi. Natijada xizmatlardan foydalanuvchilar soni bir necha barobarga ortib, kuniga 200 ming kishiga yetdi.
Shuningdek, ushbu sohada olti ming kishining bandligi ta’minlandi. Joriy yilda Toshkent shahrida yana 18 ta yangi turistik ko‘cha tashkil etish, 500 ta yangi maskanni ishga tushirish va 7 mingga yaqin ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Davlat rahbari mutasaddilarga Mirzo Ulugbek tumanidagi mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini xalqaro talablar darajasiga ko‘tarish va yangi investitsiya loyihalarini jalb qilish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berdi. Pirovard maqsad poytaxtning turizm salohiyatini oshirish va aholi farovonligini yuksaltirishdan iboratdir.

облачно с прояснениями ветер 2.1 м/с, СВ
Президент Шавкат Мирзиёев 23 апреля текущего года посетил объект гастрономического туризма, созданный на улице Узбекистон овози в Мирзо-Улугбекском районе. Об этом сообщил портал Zamin.uz.
Данный проект реализован в рамках исполнения постановления главы государства от 30 апреля 2022 года, направленного на дальнейшее расширение и совершенствование услуг внутреннего туризма. Полная сдача объекта, реконструированного в сотрудничестве с ведущими российскими проектными бюро, запланирована на сентябрь 2025 года.
На этой улице общей протяженностью более двух километров созданы все современные удобства для жителей и гостей. В частности, построены широкие пешеходные и велосипедные дорожки, специальные фотозоны, спортивные площадки под открытым небом и экологические зоны отдыха для детей.
На реализацию проекта было направлено в общей сложности 40 миллиардов сумов. В настоящее время в районе начали работу 165 торговых и сервисных точек, более половины из которых перешли на круглосуточный режим работы.
Это позволило обеспечить постоянными рабочими местами более двух тысяч соотечественников. Согласно анализу туристических и гастрономических улиц Ташкента, в прошлом году 26 улиц столицы были переведены на круглосуточный режим работы.
На эти цели было направлено 540 миллиардов сумов, открыто более тысячи новых объектов сферы услуг. В результате количество пользователей услуг увеличилось в несколько раз, достигнув 200 тысяч человек в день.
Также была обеспечена занятость шести тысяч человек в данной сфере. В текущем году в Ташкенте планируется создать еще 18 новых туристических улиц, запустить 500 новых объектов и создать около 7 тысяч рабочих мест.
Глава государства дал ответственным лицам конкретные поручения по эффективному использованию имеющихся возможностей Мирзо-Улугбекского района, повышению качества оказываемых услуг до уровня международных требований и привлечению новых инвестиционных проектов. Конечная цель — повышение туристического потенциала столицы и благосостояния населения.