Navoiy viloyatidagi Qizilko'k konida uran qazib olish boshlandi
Navoiy viloyatida joylashgan Qizilko'k konida uran qazib olishning sanoat bosqichi rasman boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Loyiha operatori hisoblangan Navoiyuran davlat korxonasi yer ostida tanlab eritish usuli yordamida tijoriy foydalanish jarayonlari yo'lga qo'yilganini ma'lum qildi. Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko'ra, mazkur konning tasdiqlangan zaxiralari 9 400 tonnani, umumiy resurslari esa 10 900 tonnani tashkil etadi.
Bu yangilik mamlakatning energetika mustaqilligi va eksport salohiyatini oshirish yo'lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda. Kompaniya rahbari Jamol Fayzullayevning ta'kidlashicha, konni tajriba-sanoat asosida o'zlashtirish ishlari 2024-yilning dekabr oyida boshlangan edi.
Oradan o'tgan ikki yillik faol tayyorgarlik va sinov ishlaridan so'ng, loyiha to'liq quvvat bilan ishlash bosqichiga chiqdi. Ushbu tashabbus O'zbekistonning 2030-yilgacha bo'lgan davrda uran qazib olish va qayta ishlash hajmini ikki baravarga oshirishga qaratilgan davlat dasturi doirasida amalga oshirilmoqda.
Qizilko'k konidan kamida 15 yil davomida samarali foydalanish rejalashtirilgan bo'lib, uning yillik ishlab chiqarish quvvati 1,2 ming tonnagacha yetishi kutilmoqda. Qizilqum cho'lining sharqiy qismida joylashgan ushbu yirik ob'ekt bir nechta litsenziya bloklarini o'z ichiga oladi.
Ishlab chiqarish jarayonida atrof-muhitga zararni kamaytiradigan va kimyoviy reagentlarni tejaydigan zamonaviy kislorodli usul qo'llanilmoqda. Bu texnologiya mahsulot tannarxini sezilarli darajada, ya'ni 2-3 baravargacha pasaytirish imkonini beradi.
Ma'lumot o'rnida aytish joizki, 2024-yil yakunlariga ko'ra O'zbekiston qariyb 4 000 tonna uran qazib olib, dunyo reytingida beshinchi o'rinni mustahkam egalladi. Bugungi kunda Navoiyuran korxonasi mamlakat bo'ylab 43 ta konni boshqarib kelmoqda va jahon bozoridagi oltinchi yirik ishlab chiqaruvchi hisoblanadi.
Kompaniyaning umumiy resurs bazasi 151 100 tonnadan ortiqni tashkil etishi O'zbekistonning ushbu sohada uzoq muddatli va barqaror mavqega ega ekanligidan dalolat beradi.

На месторождении Кизилкок в Навоийской области началась добыча урана
В Навоийской области официально стартовал промышленный этап добычи урана на месторождении Кизилкок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Государственное предприятие «Навоиуран», являющееся оператором проекта, объявило о запуске процессов коммерческой эксплуатации с использованием метода подземного выщелачивания. По оценкам специалистов, подтвержденные запасы данного месторождения составляют 9 400 тонн, а общие ресурсы — 10 900 тонн.
Это событие расценивается как важный шаг на пути к укреплению энергетической независимости и экспортного потенциала страны. Руководитель компании Жамол Файзуллаев отметил, что опытно-промышленное освоение месторождения началось в декабре 2024 года.
После двух лет активной подготовки и испытаний проект вышел на стадию работы на полную мощность. Данная инициатива реализуется в рамках государственной программы Узбекистана, направленной на удвоение объемов добычи и переработки урана к 2030 году.
Планируется, что месторождение Кизилкок будет эффективно эксплуатироваться в течение как минимум 15 лет, а его годовая производственная мощность достигнет 1,2 тысячи тонн. Этот крупный объект, расположенный в восточной части пустыни Кызылкум, включает в себя несколько лицензионных блоков.
В процессе производства применяется современный кислородный метод, который минимизирует воздействие на окружающую среду и экономит химические реагенты. Данная технология позволяет значительно снизить себестоимость продукции — в 2-3 раза.
Стоит отметить, что по итогам 2024 года Узбекистан добыл около 4 000 тонн урана, прочно заняв пятое место в мировом рейтинге. На сегодняшний день предприятие «Навоиуран» управляет 43 месторождениями по всей стране и является шестым по величине производителем на мировом рынке.
Общая ресурсная база компании составляет более 151 100 тонн, что свидетельствует о долгосрочных и стабильных позициях Узбекистана в этой отрасли.