O\'zbekistonda yangi hafta iliq va quruq ob-havo bilan boshlanadi
Oʻzbekistonda yangi hafta iliq va asosan quruq ob-havo bilan boshlanishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oʻzgidromet xizmati agentligi taqdim etgan maʼlumotlarga koʻra, dushanba kuni mamlakatimizning aksariyat hududlarida yogʻingarchilik kuzatilmaydi. Ayrim viloyatlarda havo harorati sezilarli darajada koʻtarilib, kunduzi 35 darajagacha yetishi ehtimoli bor.
Bu esa bahor faslining soʻnggi oyi yaqinlashayotganidan va havo harorati asta-sekin koʻtarilib borayotganidan dalolat beradi. Poytaxt Toshkent shahrida havo oʻzgaruvchan boʻlib turadi, biroq yomgʻir yogʻishi kutilmayapti.
Shamol sharqiy yoʻnalishda soniyasiga 3 metrdan 8 metrgacha tezlikda esadi. Kechasi havo harorati 13-15 daraja atrofida boʻlsa, kunduzi quyosh nuri taʼsirida 26-28 darajagacha isiydi.
Shahar aholisi va mehmonlari uchun dushanba kuni sayr qilish va ochiq havoda ishlash uchun juda qulay imkoniyat yaratiladi. Respublikamizning shimoliy hududlari, xususan Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida ham yogʻingarchiliksiz ob-havo saqlanib qoladi.
Shunga qaramay, mazkur hududlarda shamol tezligi ayrim joylarda soniyasiga 15-20 metrgacha kuchayishi mumkin. Bu esa oʻz navbatida baʼzi joylarda chang-toʻzonlar koʻtarilishiga sabab boʻladi.
Shimoliy hududlarda kunduzi havo harorati 25-30 daraja atrofida boʻlishi prognoz qilinmoqda. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham shunga oʻxshash ob-havo sharoiti hukm suradi.
Kunduzi havo harorati 28-33 darajagacha koʻtariladi, choʻl zonalarida esa issiqlik 35 darajaga yaqinlashishi mumkin. Markaziy viloyatlar hisoblangan Samarqand, Jizzax va Sirdaryoda ham yomgʻir yogʻishi ehtimoldan yiroq.
Shamol tezligi baʼzi joylarda soniyasiga 13-18 metrgacha yetishi mumkin, harorat esa 26-31 daraja oraligʻida boʻladi. Mamlakatimizning janubiy qismida, yaʼni Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida eng yuqori harorat koʻrsatkichlari qayd etiladi.
Bu yerda kunduzi havo 30-35 darajagacha isiydi. Fargʻona vodiysi viloyatlarida ham ob-havo barqaror boʻlib, harorat 26-31 daraja atrofida boʻlishi kutilmoqda.
Faqatgina togʻoldi va togʻli hududlarda qisqa muddatli yomgʻirlar yogʻishi ehtimoli bor. Togʻli joylarda havo harorati kunduzi 17-22 darajani tashkil etadi.

В Узбекистане новая неделя начнётся с тёплой и сухой погоды
В Узбекистане ожидается, что новая неделя начнётся с тёплой и в основном сухой погоды. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства службы Узгидромета, в понедельник в большинстве регионов нашей страны осадков не наблюдается. В отдельных областях температура воздуха значительно поднимется, и есть вероятность, что днём она достигнет 35 градусов.
Это свидетельствует о приближении последнего месяца весны и постепенном повышении температуры воздуха. В столичном городе Ташкенте погода будет переменчивой, однако дождь не ожидается.
Ветер будет дуть в восточном направлении со скоростью от 3 до 8 метров в секунду. Ночью температура воздуха составит около 13–15 градусов, а днём под воздействием солнечных лучей прогреется до 26–28 градусов.
Для жителей и гостей города в понедельник создаются весьма благоприятные условия для прогулок и работы на открытом воздухе. В северных регионах нашей республики, в частности в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, также сохраняется погода без осадков.
Тем не менее в этих районах в отдельных местах скорость ветра может усилиться до 15–20 метров в секунду. Это, в свою очередь, в некоторых местах станет причиной поднятия пыльных бурь.
В северных районах днём температура воздуха прогнозируется в пределах 25–30 градусов. В Бухарской и Навоийской областях также будут преобладать схожие погодные условия.
Днём температура воздуха поднимется до 28–33 градусов, а в пустынных зонах жара может приблизиться к 35 градусам. В центральных областях, считающихся таковыми Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях, выпадение дождя также маловероятно.
Скорость ветра в отдельных местах может достигать 13–18 метров в секунду, а температура будет находиться в диапазоне 26–31 градуса. В южной части нашей страны, то есть в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях, фиксируются самые высокие температурные показатели.
Здесь днём воздух прогревается до 30–35 градусов. В областях Ферганской долины погода также будет устойчивой, температура ожидается в районе 26–31 градуса.
Лишь в предгорных и горных районах есть вероятность кратковременных дождей. В горных местах температура воздуха днём составит 17–22 градуса.