Ertaga, 27-aprel kuni O‘zbekiston hududlarining katta qismida ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Gidrometeorologiya xizmati markazi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatimizning aksariyat hududlarida yog‘ingarchilik kuzatilmaydi, biroq ayrim joylarda shamol kuchayishi va chang-to‘zonlar ko‘tarilishi ehtimoli bor. Toshkent shahrida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmayapti.
Shamol sharqiy yo‘nalishda soniyasiga 3 metrdan 8 metrgacha tezlikda esadi. Poytaxtimizda havo harorati kechasi 13-15 daraja iliq, kunduzi esa 26-28 daraja atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Bu esa bahoriy iliq ob-havoning davom etishidan dalolat beradi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida ham yog‘ingarchiliksiz ob-havo hukm suradi.
Shamol sharqdan soniyasiga 7-12 metr tezlikda esib, ba’zi hududlarda uning tezligi 15-20 metrgacha kuchayishi mumkin. Bu esa o‘z navbatida chang-to‘zonlarning yuzaga kelishiga sabab bo‘ladi.
Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 25-30 daraja iliq bo‘ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham shunga o‘xshash ob-havo sharoiti kuzatiladi.
Sharqiy yo‘nalishdagi shamol ayrim joylarda kuchayib, changli bo‘ronlarni keltirib chiqarishi ehtimoli mavjud. Harorat kechasi 15-20 darajani, kunduzi esa 28-33 darajani tashkil etadi.
Cho‘l hududlarida esa kunduzgi harorat biroz pastroq, ya’ni 25-30 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo o‘zgaruvchan bo‘ladi.
Shamol tezligi soniyasiga 13-18 metrgacha yetishi va chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Kechasi havo 13-18 daraja, kunduzi esa 26-31 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida harorat nisbatan yuqori bo‘lib, kunduzi 35 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Bu hududlarda ham shamol kuchayishi natijasida changli bo‘ronlar yuzaga kelishi ehtimoldan holi emas.
Farg‘ona vodiysi viloyatlarida esa ob-havo barqaror bo‘lib, kunduzi harorat 31 darajagacha ko‘tariladi. Respublikamizning tog‘oldi va tog‘li hududlarida esa vaziyat biroz boshqacha bo‘lishi mumkin.
Bu yerlarda ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor. Tog‘li hududlarda kechasi harorat 5-10 daraja iliq bo‘lsa, kunduzi 17-22 darajagacha ko‘tariladi.

Завтра в большинстве регионов Узбекистана ожидается тёплая погода без осадков
Завтра, 27 апреля, на большей части территории Узбекистана ожидается переменчивая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Центра гидрометеорологической службы, в большинстве регионов нашей страны осадков не ожидается, однако в отдельных местах возможно усиление ветра и поднятие пыльных бурь. В городе Ташкенте погода будет переменчивой, осадки не ожидаются.
Ветер восточного направления будет дуть со скоростью от 3 до 8 метров в секунду. В нашей столице температура воздуха ночью прогнозируется тёплой – 13-15 градусов, днём – около 26-28 градусов.
Это свидетельствует о продолжении весенней тёплой погоды. В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области также сохранится погода без осадков.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, а в некоторых районах его скорость может усилиться до 15-20 метров. Это, в свою очередь, может привести к возникновению пыльных бурь.
Температура ночью составит 10-15 градусов, днём будет тепло – 25-30 градусов. В Бухарской и Навоийской областях ожидаются аналогичные погодные условия.
Ветер восточного направления в отдельных местах может усилиться и вызвать пыльные бури. Температура ночью составит 15-20 градусов, а днём – 28-33 градуса.
В пустынных районах дневная температура будет несколько ниже, около 25-30 градусов. В Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях осадки не ожидаются, погода будет переменчивой.
Скорость ветра может достигать 13-18 метров в секунду и сопровождаться пыльными бурями. В этих районах также не исключено возникновение пыльных бурь в результате усиления ветра.
В областях Ферганской долины погода будет устойчивой, дневная температура поднимется до 31 градуса. В предгорных и горных районах нашей республики ситуация может несколько отличаться.
Здесь в отдельных местах возможны кратковременные дожди. В горных районах ночью температура будет тёплой – 5-10 градусов, а днём поднимется до 17-22 градусов.