O'zbekiston suv iste'moli bo'yicha dunyoning eng yuqori o'ntaligiga kirdi
Worldometer portali tomonidan taqdim etilgan suvdan foydalanish indeksiga ko‘ra, O‘zbekiston aholi jon boshiga suv sarfi eng yuqori bo‘lgan mamlakatlar ro‘yxatidan joy oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
E’lon qilingan ma’lumotlarda Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlarida suv iste’moli dunyo miqyosidagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri ekani alohida qayd etilgan. Bu holat mintaqada suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
O‘zbekistonda bir kishiga bir sutka davomida o‘rtacha 4 778 litr suv to‘g‘ri kelishi ma’lum bo‘ldi. Bunday yuqori ko‘rsatkich bilan mamlakatimiz dunyo bo‘yicha suvni eng ko‘p sarflaydigan davlatlar o‘ntaligiga kirdi.
Tahlillarga ko‘ra, mamlakatimizdagi asosiy suv sarfi qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari va irrigatsiya tizimlaridagi yo‘qotishlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda. Sug‘orish usullarining eskirganligi va suvni tejovchi texnologiyalarning yetarli darajada joriy etilmagani ushbu raqamlarning o‘sishiga sabab bo‘lmoqda.
Markaziy Osiyo mintaqasida eng yuqori ko‘rsatkich Turkmanistonda qayd etilgan bo‘lib, u yerda bir kishi bir kunda 15 445 litrgacha suv ishlatishi aniqlangan. Shuningdek, Tojikistonda bu miqdor 4 460 litrni, Qirg‘izistonda 4 153 litrni, Qozog‘istonda esa 3 397 litrni tashkil etmoqda.
Ko‘rinib turibdiki, butun mintaqa bo‘ylab suvdan foydalanish madaniyati va infratuzilmasini tubdan isloh qilish davr talabiga aylangan. Mazkur reytingda O‘zbekiston bilan bir qatorda Chili, Gayana, AQSh, Eron, Estoniya va Ozarboyjon kabi davlatlar ham yuqori o‘rinlarni egallagan.
Suvdan foydalanishning eng past darajasi esa asosan Afrika qit’asi mamlakatlarida kuzatilgan. Masalan, Kongo Demokratik Respublikasida bir kishiga kuniga atigi 32 litr suv to‘g‘ri keladi.
Bu dunyo miqyosida suv resurslarining taqsimlanishi va ulardan foydalanish imkoniyatlari o‘rtasida juda katta tafovut mavjudligidan dalolat beradi. Kelajakda suv tanqisligining oldini olish uchun har bir litr suvdan unumli foydalanish muhim ahamiyatga ega.

Согласно индексу потребления воды, представленному порталом Worldometer, Узбекистан поднялся в рейтинге стран с наибольшим потреблением воды на душу населения. Об этом сообщил Zamin.uz
В опубликованных данных отмечается, что в странах Центральной Азии потребление воды является одним из самых высоких в мире. Это ещё раз подчеркивает необходимость повышения эффективности использования водных ресурсов в регионе
В Узбекистане среднегодовое потребление воды на одного человека составляет 4 778 литров в сутки. Такой высокий показатель позволил стране войти в десятку мировых лидеров по потреблению воды
Согласно анализу, основное потребление воды в стране связано с потребностями сельского хозяйства и потерями в системах орошения. Устаревшие методы полива и недостаточное внедрение водосберегающих технологий способствуют росту этих показателей
В регионе Центральной Азии наибольший показатель потребления воды зафиксирован в Туркменистане, где на одного человека в день приходится до 15 445 литров воды. В Таджикистане этот показатель составляет 4 460 литров, в Кыргызстане — 4 153 литра, а в Казахстане — 3 397 литров
Как видно, во всём регионе назрела необходимость кардинального улучшения культуры потребления воды и инфраструктуры. В этом рейтинге alongside Узбекистана высокие позиции заняли такие страны, как Чили, Гайана, США, Иран, Эстония и Азербайджан
Наименьшее потребление воды наблюдается, как правило, в странах Африканского континента. Например, в Демократической Республике Конго на одного человека в день приходится всего 32 литра воды
Это указывает на существенное неравенство в глобальном распределении водных ресурсов и возможностей их использования. В будущем для предотвращения дефицита воды важно рационально использовать каждый литр воды