O'zbekistondan chet elga o'qishga ketganlar soni sezilarli kamaydi
2026-yilning dastlabki uch oyi davomida O‘zbekistonning 5 ming 862 nafar fuqarosi bilim olish va malaka oshirish maqsadida xorijiy mamlakatlarga jo‘nab ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika agentligi tomonidan taqdim etilgan ushbu raqamlar o‘tgan yilning mos davri bilan qiyoslanganda sezilarli o‘zgarishlarni ko‘rsatmoqda. Xususan, chet elga o‘qishga ketganlar soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 21,2 foizga kamayganini ko‘rish mumkin.
Bu holat mamlakatimizdagi ta’lim migratsiyasi jarayonlarida ma’lum pasayish tendensiyasi yuzaga kelayotganidan dalolat beradi. O‘zbekistonlik yoshlar va talabalar orasida eng ommabop yo‘nalishlar ro‘yxatida Rossiya Federatsiyasi hamon yetakchilik qilmoqda.
Joriy yilning birinchi choragida ushbu davlatga 1 ming 241 nafar hamyurtimiz ta’lim olish niyatida safar qilgan. Ikkinchi o‘rinni esa Janubiy Koreya egalladi.
Zamonaviy texnologiyalar va yuqori ta’lim sifati bilan ajralib turuvchi ushbu mamlakatga 1 ming 131 nafar o‘zbekistonlik yo‘l olgan. Qo‘shni Qirg‘iziston Respublikasi esa 1 ming 59 nafar talaba bilan kuchli uchlikni yakunlab berdi.
Shuningdek, boshqa davlatlarga ham qiziqish yuqoriligicha qolmoqda. Xususan, hisobot davrida Xitoyga 424 nafar, Turkiyaga 423 nafar, Tojikistonga 381 nafar hamda Buyuk Britaniyaga 292 nafar fuqaromiz o‘qish uchun ketgan.
Qolgan 911 nafar fuqaro esa dunyoning boshqa turli mamlakatlaridagi oliy ta’lim muassasalarini tanlagan. Bu ko‘rsatkichlar o‘zbekistonlik yoshlarning bilim olish geografiyasi keng ekanligini anglatadi.
Soha mutaxassislari xorijga ta’lim olish uchun ketayotganlar sonining kamayishini bir necha muhim omillar bilan izohlamoqda. Birinchidan, chet elda yashash va o‘qish xarajatlarining oshishi ko‘plab yoshlarni o‘z qarorlarini qayta ko‘rib chiqishga majbur qilmoqda.
Ikkinchidan, xalqaro oliy ta’lim muassasalariga qabul qilish qoidalarining murakkablashgani ham o‘z ta’sirini o‘tkazgan. Eng asosiysi, so‘nggi yillarda O‘zbekistonning o‘zida oliy ta’lim tizimi tubdan isloh qilinib, qabul kvotalari oshirilgani va nufuzli xorijiy universitetlar filiallarining ko‘paygani yoshlarga vatanimizda ham sifatli bilim olish imkonini bermoqda.

Число студентов из Узбекистана, выезжающих на учёбу за рубеж, значительно сократилось.
2026 года в первые три месяца 5 862 гражданина Узбекистана выехали за границу с целью получения образования и повышения квалификации. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти данные, приведенные Статистическим агентством, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года демонстрируют значительные изменения. В частности, число выехавших для обучения за рубеж сократилось на 21,2 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Эта ситуация указывает на появление заметной тенденции снижения в процессах образовательной миграции в нашей стране. Среди узбекской молодежи и студентов наиболее популярным направлением остается Российская Федерация.
В первом квартале текущего года в эту страну выехали 1 241 наш соотечественник с намерением получить образование.
Второе место занимает Южная Корея.
В эту страну, отличающуюся современными технологиями и высоким качеством высшего образования, отправились 1 131 гражданин Узбекистана. Замыкает тройку лидеров Кыргызская Республика с 1 059 студентами.
Кроме того, интерес к другим странам остается высоким. В частности, за отчетный период в Китай выехали 424 человека, в Турцию — 423 человека, в Таджикистан — 381 человек, а в Великобританию — 292 человека наших граждан для получения образования.
Оставшиеся 911 граждан выбрали высшие учебные заведения в других странах мира. Эти показатели указывают на широкий географический охват получения образования узбекской молодежью.
Специалисты в этой области объясняют снижение числа выезжающих за границу для получения образования несколькими важными факторами. Во-первых, рост расходов на проживание и обучение за рубежом вынуждает многих молодых людей пересматривать свои решения.
Во-вторых, усложнение правил приема в международные высшие учебные заведения также оказывает свое влияние. Главным образом, в последние годы в Узбекистане проведена глубокая реформа высшей образовательной системы, увеличены приемные квоты и расширено присутствие филиалов влиятельных иностранных университетов, что предоставляет молодежи возможность получать качественное образование и в своей стране.