Shavkat Mirziyoyev Bokuda Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich bilan uchrashdi
Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida o‘tkazilayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumining navbatdagi sessiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muloqot ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalarini atroflicha muhokama qildilar.
Suhbat chog‘ida avvalroq oliy darajada erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etish hamda amaliy natijalarga erishish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Davlat rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy muloqotni mustahkamlash va iqtisodiy aloqalarni kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligini qayd etdilar.
Muloqotning asosiy mavzularidan biri o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini sezilarli darajada oshirish bo‘ldi. Shu maqsadda mashinasozlik, xomashyoni qayta ishlash, kimyo va elektrotexnika sanoati kabi tarmoqlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida hamkorlik dasturlarini ishlab chiqish hamda tadbirkorlar o‘rtasidagi aloqalarni rag‘batlantirish yuzasidan kelishib olindi. Iqtisodiy loyihalar bilan bir qatorda, gumanitar sohadagi hamkorlikni kengaytirish masalasi ham uchrashuv kun tartibidan joy oldi.
Xususan, ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari rektorlarining birinchi forumini tashkil etish, o‘zaro madaniyat va kino kunlarini o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi. Bu kabi tadbirlar xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Шавкат Мирзиёев в Будапеште встретился с президентом Сербии Александром Вучичем.
Озарбайджан столицы Баку городе проводится очередная сессия Всемирный сессия Всемирного форума по урбанизации, в рамках которой Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Республики Сербия Александром Вучичем. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта встреча стала важным шагом на пути вывода взаимовыгодных отношений между двумя странами на новый уровень. В ходе встречи стороны подробно обсудили ключевые вопросы дальнейшего развития многогранного сотрудничества между Узбекистаном и Сербией.
В ходе беседы особое внимание было уделено реализации ранее достигнутых на высоком уровне соглашений и достижению практических результатов. Руководители государств отметили наличие значительного потенциала для укрепления политического диалога и расширения экономических связей между двумя странами.
Одной из основных тем встречи стало значительное увеличение объёма взаимной торговли. В этом контексте рассматривались вопросы реализации совместных проектов в таких отраслях, как машиностроение, переработка сельскохозяйственной продукции, химическая и электротехническая промышленность.
Кроме того, обсуждалось разработка программ сотрудничества в сфере фармацевтики, сельского хозяйства и туризма, а также стимулирование связей между предпринимателями. Вместе с экономическими проектами, вопрос расширения гуманитарного сотрудничества также был включён в повестку дня встречи.
Особое внимание было уделено организации первого форума ректоров высших учебных заведений двух стран, проведению взаимных культурных и кино дней, что способствует укреплению дружеских связей между народами.
В завершение встречи главы государств обменялись мнениями по вопросам международного значения и рассмотрели график предстоящих высокого уровня мероприятий, запланированных на будущее.