O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritishni nazarda tutuvchi ushbu hujjat inson huquq va erkinliklarini himoya qilishni yangi bosqichga olib chiqishni maqsad qilgan. Shuningdek, mazkur o‘zgarishlar jinoiy jazolarni ijro etish tizimini xalqaro standartlarga moslashtirish va probatsiya xizmati faoliyati samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Jinoyat kodeksiga kiritilayotgan yangiliklarga ko‘ra, jazoni o‘tashdan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilingan fuqarolar ustidan nazorat qilish tartibi aniq belgilab qo‘yilmoqda. Endilikda bunday shaxslar belgilangan muddatlarda tegishli davlat organlariga borib, ro‘yxatdan o‘tishlari shart.
Shu bilan birga, qonunchilikda shaxsning huquqlarini himoya qilishga ham alohida e’tibor qaratilgan. Masalan, shartli ozod qilingan shaxs o‘z zimmasidagi majburiyatlarni bekor qilish bo‘yicha bevosita o‘zi yoki advokati orqali sudga iltimosnoma kiritish huquqiga ega bo‘ladi.
Jinoyat-protsessual kodeksidagi o‘zgarishlar esa sud tartib-taomillarini yanada soddalashtirishga qaratilgan. Shartli ozod qilishni bekor qilish bilan bog‘liq masalalar endi mahkum yashayotgan hududdagi jinoyat ishlari bo‘yicha tuman yoki shahar sudi sudyasi tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Jinoiy-ijroiya kodeksiga kiritilgan yangi bob esa nazorat ostidagi shaxslarning huquqiy holatini tartibga soluvchi mustahkam mexanizmlarni yaratadi. Bu esa qonun ustuvorligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Insonparvarlik tamoyillari asosida tergov hibsxonalarida saqlanayotgan shaxslarning sharoitlarini yaxshilash ham e’tibordan chetda qolmadi. Yangi qoidalar bo‘yicha mahbuslarga dam olish va bayram kunlari kamida ikki soat davomida ochiq havoda sayr qilish imkoniyati yaratilmoqda.
Shuningdek, ularning qo‘shimcha kiyim-bosh hamda poyabzal olish huquqlari kengaytirildi. Eng muhimi, mahbuslarning oziq-ovqat va zaruriy ashyolar xarid qilishlari uchun ajratiladigan mablag‘ miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining bir baravarigacha ko‘paytirildi.
Senatorlarning ta’kidlashicha, ushbu qonun jamiyatda huquqbuzarliklarning oldini olishda va inson qadrini ulug‘lashda muhim poydevor bo‘ladi. Mazkur islohotlar nafaqat jazoni ijro etish tizimini zamonaviylashtiradi, balki ozodlikdan mahrum etilgan shaxslarning ijtimoiy hayotga moslashishiga ham ko‘maklashadi.

Сенат рассмотрении закон о защите прав человека.
На очередном пленарном заседании Сената Олий Мажлиса нашей страны был рассмотрен важный законопроект, направленный на дальнейшее совершенствование правовой системы. Об этом сообщило Zamin.uz.
Данный документ, предусматривающий внесение дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направлен на вывод защиты прав и свобод человека на новый уровень. Кроме того, указанные изменения способствуют приведению системы исполнения уголовных наказаний в соответствие с международными стандартами и повышению эффективности деятельности пробационной службы.
Согласно предлагаемым поправкам в Уголовный кодекс, порядок надзора за лицами, условно-досрочно освобожденными от наказания, четко определяется. Теперь такие лица обязаны в установленные сроки лично являться в соответствующие государственные органы для регистрации.
Кроме того, в законодательстве уделено особое внимание защите прав личности. Например, условно-досрочно освобожденное лицо имеет право непосредственно или через адвокатом подать в связи с отменой условно-досрочного освобождения.
Изменения в Уголовно-процессуальном кодексе направлены на дальнейшее упрощение судебных процедур. Вопросы, связанные с отменой условно-досрочного освобождения, теперь рассматриваются районным или городским судом по месту жительства осужденного в рамках уголовных дел.
Новая глава, внесенная в Уголовно-исполнительный кодекс, создает надежные механизмы для упорядочения правового положения лиц, находящихся под надзором. Это приобретает важное значение в обеспечении законности.
На основе гуманистических принципов также не осталось без внимания улучшение условий содержания лиц, содержащихся в следственных изоляторах. Согласно новым правилам, осужденным предоставляется возможность прогулки на свежем воздухе продолжительностью не менее двух часов в дни отдыха и праздников.
Кроме того, расширено право осужденных на получение дополнительной одежды и обуви. Наиболее важно, что сумма средств, выделяемых осужденных на покупку пищевых продуктов и необходимых товаров, увеличено до размера, равного одному минимальному размеру оплаты труда.
Как подчеркнули сенаторы, данный закон играет важную роль в предотвращении правонарушений в обществе и повышении человеческого достоинства. Указанные реформы не только модернизируют систему исполнения наказаний, но и способствуют социальной адаптации лиц, лишенных свободы.