Oliy Majlis Senatining navbatdagi yalpi majlisida mamlakatimizda bola huquqlarini ta’minlash hamda xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimini tubdan takomillashtirishga qaratilgan yangi qonun muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat jamiyatimizda inson qadrini ulug‘lash, oila institutini mustahkamlash va ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarning manfaatlarini qonuniy jihatdan kafolatlash borasidagi islohotlarning muhim bosqichi bo‘lib xizmat qiladi. Qabul qilingan o‘zgartirishlar orqali milliy qonunchiligimiz xalqaro standartlarga yanada muvofiqlashtirilmoqda.
Yangi qonun bilan O‘zbekiston huquqiy tizimiga bolaning eng ustun manfaatlari tushunchasi kiritilmoqda. Bu esa har qanday davlat organi yoki sud idorasi bola taqdiriga daxldor qaror qabul qilayotganda, birinchi navbatda uning farovonligi va xavfsizligini hisobga olishi shartligini anglatadi.
Oila kodeksiga kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, endilikda oilada bola manfaatlariga tegishli har qanday masala ko‘rib chiqilayotganda, bola o‘z fikrini erkin ifoda etishga to‘la haqli bo‘ladi. Bu qoida voyaga yetmaganlarning shaxs sifatida shakllanishi va ularning huquqlari poymol etilishining oldini olishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu bilan birga, tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan xotin-qizlarni ijtimoiy-huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari sezilarli darajada kengaytirildi. Xususan, Ijtimoiy himoya milliy agentligiga jabrlanuvchilarning huquqlarini himoya qilish maqsadida sudlarga davlat boji to‘lamasdan da’vo arizalari kiritish vakolati berildi.
Shuningdek, agentlik vakillari sud majlislarida bevosita ishtirok etib, jabrlangan tomonning manfaatlarini himoya qilishi mumkin bo‘ladi. Bu yangilik xotin-qizlarning odil sudlovga erishish imkoniyatlarini oshiradi.
Qonunda ijtimoiy kafolatlarga oid yana bir muhim jihat aks etgan. Unga ko‘ra, tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxslar maxsus reabilitatsiya markazlariga joylashtirilganda, ularning u yerda bo‘lish muddati, ya’ni bir oygacha bo‘lgan davr vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqasini berish uchun asos hisoblanadi.
Bu chora jabrlanuvchilarning ish joyini saqlab qolish va ularning moddiy ahvolini yomonlashishiga yo‘l qo‘ymaslikka xizmat qiladi. Senat a’zolari ushbu qonunni bir ovozdan ma’qullab, uning jamiyatda ijtimoiy adolatni ta’minlashdagi rolini alohida e’tirof etdilar.

В Сенате был рассмотрен законопроект о защите прав женщин и детей.
На очередной пленарной сессии Сената Олий Мажлиса нашей страны был рассмотрен новый законопроект, направленный на коренное улучшение системы обеспечения прав детей и защиты женщин от насилия и эксплуатации. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот документ служит важным этапом в ходе реформ, направленных на повышение ценности личности в нашем обществе, укрепление института семьи и юридическое обеспечение интересов социально уязвимых слоёв населения. Внесённые изменения приводят наше национальное законодательство в ещё большее соответствие с международными стандартами.
С принятием нового закона в правовую систему Узбекистана вводится принцип наилучших интересов ребёнка. Это означает, что при принятии любого решения, касающегося судьбы ребёнка, государственные органы или судебные инстанции обязаны в первую очередь учитывать его благополучие и безопасность.
Согласно дополнениям, внесённым в Семейный кодекс, теперь при рассмотрении любого вопроса, связанного с интересами ребёнка в семье, ребёнок имеет полное право свободно выражать своё мнение. Это правило приобретает важное значение в формировании личности несовершеннолетних и обеспечении соблюдения их прав.
Одновременно механизмы социально-правовой поддержки женщин, пострадавших от насилия и эксплуатации, были значительно расширены. В частности, для защиты прав пострадавших предоставлена возможность подавать исковые заявления в суды без уплаты государственной пошлины.
Кроме того, представители агентства могут непосредственно участвовать в судебных заседаниях и защищать интересы пострадавшей стороны. Эта новинка повышает доступность справедливого правосудия для женщин.
В законе также отражён ещё один важный аспект, связанный с социальными гарантиями. Согласно ему, при помещении лиц, пострадавших от насилия и эксплуатации, в специализированные реабилитационные центры, период их пребывания там — а именно до одного месяца — считается основанием для выдачи временной нетрудоспособности.
Это способствует сохранению рабочего места пострадавших и предотвращает ухудшение их материального положения. Члены Сената одобрили этот закон единогласно, особо отметив его роль в обеспечении социальной справедливости в обществе.