Shavkat Mirziyoyev Bokuda o‘tkazilgan Butunjahon urbanizatsiya forumida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Boku shahrida o‘tkazilgan Butunjahon urbanizatsiya forumining o‘n uchinchi sessiyasi doirasidagi oliy darajadagi uchrashuvda ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur nufuzli tadbirda Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Serbiya, Bolgariya kabi davlatlarning rahbarlari, Gruziya va Qozog‘iston hukumat rahbarlari hamda Birlashgan Millatlar Tashkilotining mas’ul vakillari qatnashdilar. Forum ishtirokchilari zamonaviy shaharlarni barqaror rivojlantirish, aholi uchun qulay va arzon uy-joylar qurish hamda atrof-muhitni muhofaza qilish masalalarini atroflicha muhokama qildilar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida bugungi kunda shaharsozlik jarayonlari jahon miqyosida muhim ahamiyat kasb etayotganiga to‘xtalib o‘tdi. Bashoratlarga ko‘ra, asrimiz o‘rtalariga borib yer yuzi aholisining katta qismi shaharlarda yashaydi.
Bu esa o‘z navbatida ijtimoiy barqarorlik va xavfsizlik masalalariga bevosita ta’sir ko‘rsatadi. O‘zbekistonda ham urbanizatsiya darajasi jadal o‘sib bormoqda.
Kelgusi o‘n besh yil ichida mamlakatimiz aholisi ellik million kishiga yetishi, shaharlashuv darajasi esa oltmish besh foizdan oshishi kutilmoqda. Ushbu o‘zgarishlarni inobatga olgan holda, O‘zbekistonda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2030-yilga qadar mamlakatdagi uy-joy fondini sezilarli darajada yangilash va zamonaviy talablarga moslashtirish rejalashtirilgan. Shuningdek, shaharlarda ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida Yashil makon umummilliy loyihasi doirasida yashillik darajasini o‘ttiz foizga yetkazish ustuvor vazifa qilib belgilangan.
Bu chora-tadbirlar aholining yashash sharoitini yaxshilash bilan birga, iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashishda ham muhim o‘rin tutadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z so‘zida norasmiy turar joylar masalasiga ham alohida e’tibor qaratdi.
Shaharsozlikda mahallalarning rolini oshirish va aholining ijtimoiy ehtiyojlarini to‘liq qondirish zarurligini ta’kidladi. Hozirgi vaqtda mamlakatimizda ushbu jarayonlarni tizimli boshqarish uchun maxsus Urbanizatsiya milliy qo‘mitasi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Davlat tomonidan aholini uy-joy bilan ta’minlash dasturlarini moliyalashtirish uchun har yili ikki milliard dollargacha mablag‘ yo‘naltirilayotgani O‘zbekistonning bu boradagi qat’iy intilishlarini ko‘rsatadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в высокопоставленной встрече в рамках тринадцатой сессии Всемирного форума по урбанизации, проходившей в городе Боку. Об этом сообщило Zamin.uz.
На этом влиятельном мероприятии присутствовали руководители Азербайджана, Киргизии, Сербии, Болгарии, а также главы правительств Грузии и Казахстана, а также ответственные представители Организации Объединённых Наций. Участники форума подробно обсудили вопросы устойчивого развития современных городов, строительства доступного и комфортного жилья для населения, а также охраны окружающей среды.
Лидер нашей страны в своей речи остановился на том, что сегодня процессы урбанизации приобретают мировое значение. По его словам, к середине нашего века значительная часть населения Земли будет проживать в городах.
Это напрямую влияет на вопросы социальной стабильности и безопасности. В Узбекистане уровень урбанизации также стремительно растёт.
Ожидается, что в течение следующих пятнадцати лет население нашей страны достигнет 50 миллионов человек, а уровень урбанизации превысит 65 процентов. Учитывая эти изменения, в Узбекистане реализуются масштабные реформы.
В частности, к 2030 году планируется существенно обновить и привести в соответствие современным требованиям жилищный фонд страны. Кроме того, с целью улучшения экологической ситуации в городах в рамках национальной программы «Зелёное пространство» установлена приоритетная задача — увеличить уровень озеленения до 30 процентов.
Эти меры, направленные на улучшение условий жизни населения, также играют важную роль в борьбе с изменением климата. Президент Шавкат Мирзиёев в своей речи также уделил особое внимание проблеме неформального жилья.
Он подчеркнул важность повышения роли районов в градостроительстве и полного удовлетворения социальных потребностей населения. В настоящее время в нашей стране для системного управления этими процессами действует Национальный совет по урбанизации.
Финансирование государственных программ по обеспечению населения жильём, выделяемое в размере до двух миллиардов долларов в год, демонстрирует решимость Узбекистана в этом направлении.