Avtomobil spidometrini orqaga qaytarganlik uchun ma’muriy javobgarlik belgilanmoqda
Oliy Majlis Senatining navbatdagi yalpi majlisida O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish haqidagi yangi qonun loyihasi atroflicha ko‘rib chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur hujjat mamlakatimizda qonun ustuvorligini ta’minlash, fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish hamda sud tizimi faoliyatining ochiqligini oshirishga xizmat qiladi. Yangi qabul qilingan o‘zgarishlar jamiyat hayotining turli sohalaridagi tartib-qoidalarni yanada takomillashtirishni ko‘zda tutadi.
Ushbu qonun bilan kiritilayotgan muhim yangiliklardan biri avtomobil bozoridagi firibgarlik holatlariga chek qo‘yish bilan bog‘liqdir. Endilikda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yangi modda qo‘shilmoqda.
Unga ko‘ra, transport vositasining haqiqiy bosib o‘tgan masofasini ko‘rsatuvchi uskunaning ko‘rsatkichlarini qasddan o‘zgartirish yoki almashtirish, shuningdek, bu haqda xaridorni ogohlantirmaslik uchun ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llaniladi. Bu chora iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish va avtomobil savdosida halollikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Shu bilan birga, voyaga yetmagan shaxslar ishtirok etgan huquqbuzarlik ishlarini ko‘rib chiqish tartibi ham qayta ko‘rib chiqildi. Endilikda bunday ishlarni yuritish jarayonida pedagog yoki psixolog mutaxassisning ishtirok etishi shart etib belgilandi.
Mazkur o‘zgarish voyaga yetmagan yoshlarning ruhiy holatini asrash, ularga nisbatan har qanday shakldagi tazyiq yoki bosimlarning oldini olish hamda bolalar huquqlarini xalqaro andozalar asosida himoya qilishga qaratilgan. Qonunchilikka kiritilgan yana bir yangilik ma’muriy ishlarni yuritishda xolislikni ta’minlash bilan bog‘liq.
Endilikda sud jarayonlarida rad qilish va o‘zini o‘zi rad etish institutlari ilk bor aniq tartibga solinmoqda. Shuningdek, transport vositasini boshqarish yoki ov qilish huquqidan mahrum qilish muddatini muddatidan oldin qisqartirish masalasi ham faqat sud tartibida hal etilishi belgilab qo‘yildi.
Senat a’zolari ushbu qonun fuqarolarning odil sudlovga bo‘lgan ishonchini oshirishini ta’kidlab, hujjatni ma’qulladilar.

Назначена административная ответственность за откат спидометра автомобиля.
На внеочередной сессии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан подробно рассмотрен проект нового закона о внесении дополнений и изменений в Кодекс об административной ответственности. Об этом сообщил Zamin.uz.
Указанный документ направлен на обеспечение законности в стране, защиту прав и интересов граждан, а также повышение прозрачности деятельности судебной системы. Принятые изменения призваны further улучшить порядок и правила в различных сферах общественной жизни.
Одним из важных нововведений, вводимых данным законом, является борьба с мошенничеством на автомобильном рынке. В настоящее время в Кодекс об административной ответственности взыскание.
Согласно ему, за умышленное изменение или замену показаний прибора, фиксирующего фактический пробег транспортного средства, а также за не информирование об этом покупателя, применяются меры административной ответственности. Эта мера имеет важное значение для защиты прав потребителей и обеспечения честности на автомобильном рынке.
Кроме того, порядок рассмотрения правонарушений, совершённых несовершеннолетними лицами, был пересмотрен. Теперь в процессе рассмотрения таких дел обязательным является участие педагога или психолога-специалиста.
Указанные изменения направлены на предотвращение эмоционального напряжения у несовершеннолетних, исключение любого вида давления или психологического воздействия на них, а также защиту прав детей в соответствии с международными стандартами. Ещё одно нововведение, внесённое в законодательство, связано с обеспечением прозрачности при осуществлении административных процедур.
Теперь в судебных процедурах впервые чётко регламентированы институты отказа и самоотказа. Кроме того, вопрос о досрочном прекращении срока лишения права управления транспортным средством или вождения теперь может решаться только в судебном порядке.
Члены Сената подчеркнули, что данный закон способствует укреплению доверия граждан к справедливому правосудию, и одобрили документ.