Otabek Xolboyev O‘zbekiston Harbiy prokurori lavozimidan ozod etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni bilan mamlakat prokuratura tizimida muhim kadrlar almashinuvi amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur farmonga muvofiq, Otabek Akbarovich Xolboyev O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari — Harbiy prokuror lavozimidan ozod etildi. Ushbu o‘zgarish davlat boshqaruvi va huquq-tartibot idoralaridagi navbatdagi islohotlarning bir qismi sifatida qayd etildi.
Otabek Xolboyev ushbu mas’uliyatli lavozimga tayinlangunga qadar ham tizimda ko‘p yillar davomida samarali mehnat qilgan. U o‘z faoliyati davomida Toshkent harbiy prokurori hamda Harbiy prokurorning birinchi o‘rinbosari kabi rahbarlik lavozimlarida ishlagan.
Uning harbiy prokuratura sohasida to‘plagan ko‘p yillik tajribasi va kasbiy mahorati soha rivojiga xizmat qilgan edi. Shu bilan birga, Prezidentning boshqa bir farmoni bilan bo‘shab qolgan ushbu lavozimga yangi rahbar tayinlandi.
Endilikda Qahramon Anvarovich Isroilov O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari — Harbiy prokuror vazifasida ish boshlaydi. Qahramon Isroilov huquqni muhofaza qilish organlarida, xususan, harbiy prokuratura yo‘nalishida katta tajribaga ega mutaxassis hisoblanadi.
Yangi tayinlangan rahbar muqaddam Navoiy harbiy prokurori lavozimida faoliyat yuritgan bo‘lib, 2022-yilning dekabr oyidan buyon Harbiy prokuror o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan edi. Uning sohadagi uzoq yillik faoliyati va boshqaruv qobiliyati inobatga olingan holda, ushbu yuksak ishonch bildirilgan.
Ushbu kadrlar o‘zgarishi Harbiy prokuratura tizimida qonun ustuvorligini ta’minlash, harbiy qismlarda intizomni mustahkamlash va sohadagi boshqaruv samaradorligini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda. Yangi rahbar zimmasiga tizimda qonuniylikni yanada kuchaytirish, harbiy xizmatchilarning huquq va erkinliklarini himoya qilish borasidagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqish vazifasi yuklatilgan.

Отабек Холбоев освобождён от должности военного прокурора Узбекистана
Соответствующим указом Президента Республики Узбекистан в системе прокуратуры страны проведено важное кадровое перемещение. Об этом сообщило Zamin.uz.
В соответствии с данным указом Отабек Акбарович Холбоев, заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан — Военный прокурор, освобождён от занимаемой должности. Это изменение внесено как часть очередных реформ в системе государственного управления и правоохранительных органов.
Отабек Холбоев до назначения на эту ответственную должность длительное время эффективно работал в системе. Он занимал руководящие посты, такие как военный прокурор Ташкента и первый заместитель Военного прокурора.
Его многолетний опыт и профессиональные навыки в сфере военной прокуратуры способствовали развитию отрасли. Одновременно с этим, по другому указу Президента, на вакантную должность назначен новый руководитель.
В настоящее время Кахрамон Анварович Исроилов приступает к исполнению обязанностей заместителя Генерального прокурора Республики Узбекистан — Военного прокурора. Кахрамон Исроилов считается высококвалифицированным специалистом с большим опытом работы в органах, обеспечивающих защиту закона, особенно в направлении военной прокуратуры.
Новый назначенный руководитель ранее работал в должности военного прокурора Навои, а с декабря 2022 года находился на должности заместителя Военного прокурора. Его длительный опыт работы в отрасли и управленческие способности были учтены, поэтому оказано такое высокое доверие.
Ожидается, что эти кадровые изменения будут способствовать обеспечению законности в системе военной прокуратуры, укреплению порядка в вооружённых силах и повышению эффективности управления в отрасли. На нового руководителя возложена задача по дальнейшему укреплению законности в системе, защите прав и свобод военнослужащих, выводу этой работы на новый уровень.