O'zbekistonda Qurbon hayiti munosabati bilan dam olish kunlari belgilandi
O'zbekistonda joriy yilda muqaddas Qurbon hayiti bayrami munosib tarzda nishonlanadi va ushbu sana munosabati bilan aholi uchun bir necha kunlik dam olish kunlari belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlatimiz rahbarining tegishli qaroriga muvofiq, xalqimizning ma'naviy hayotida alohida o'rin tutuvchi ushbu ayyomni munosib kutib olish va o'tkazish bo'yicha aniq vazifalar belgilab berildi. O'zbekiston musulmonlari idorasining xulosasiga ko'ra, joriy yilda Qurbon hayitining birinchi kuni 27-may, chorshanba kuniga to'g'ri kelmoqda.
Shu munosabat bilan ushbu sana mamlakatimiz bo'ylab keng bayram qilinadi. Amaldagi Mehnat kodeksiga asosan, Qurbon hayitining birinchi kuni rasman ishlanmaydigan bayram kuni hisoblanadi.
Fuqarolarning bayram kunlarida mazmunli hordiq chiqarishlarini ta'minlash hamda oilaviy an'analarni davom ettirishlari uchun qo'shimcha dam olish kunlari ham taqdim etilmoqda. Xususan, Prezidentning tegishli farmoni bilan ish haftasining turidan qat'i nazar, barcha xodimlar uchun 28-may, payshanba va 29-may, juma kunlari qo'shimcha dam olish kunlari sifatida belgilandi.
Bundan tashqari, olti kunlik ish haftasida faoliyat yuritadigan xodimlar uchun 30-may, shanba kuni ham dam olish kuni deb e'lon qilindi. Bu esa yurtdoshlarimizga ketma-ket besh kun davomida bayramni yuqori kayfiyatda nishonlash va yaqinlari holidan xabar olish imkonini beradi.
Bayram kunlari davomida joylarda turli madaniy tadbirlar, xayriya ishlari va xalqimizga xos bo'lgan mehr-oqibat an'analarini targ'ib qiluvchi uchrashuvlar tashkil etilishi ko'zda tutilgan. Ushbu qaror mamlakatimizda diniy qadriyatlarni e'zozlash, milliy an'analarni asrab-avaylash va jamiyatda hamjihatlik muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Davlat organlari va jamoat tashkilotlariga bayram tadbirlarini tartibli hamda yuqori saviyada o'tkazish bo'yicha tegishli ko'rsatmalar berilgan. Bayram kunlarida aholiga xizmat ko'rsatuvchi transport, tibbiyot va boshqa hayotiy muhim sohalarning uzluksiz ishlashi ham nazoratga olingan.

В Узбекистане объявлены выходные дни в связи с празднованием Курбан-хаята.
В Узбекистане в текущем году священный праздник Курбан-байрам отмечается в соответствии с традициями, и в связи с этим для населения установлены несколько выходных дней. Об этом сообщил Zamin.uz.В соответствии с соответствующим решением руководства нашей страны, для нашего народа, чья духовная жизнь особо ценит эти дни, были четко определены задачи по их достойному встречанию и проведению. Согласно заключению Духовного управления мусульман Узбекистана, в текущем году первый день Курбан-байрама приходится на 27 мая, среду.
В связи с этим по всей стране широко отмечается этот праздник. На основании действующего Трудового кодекса первый день Курбан-байрама считается официальным нерабочим праздничным днём.
Для обеспечения того, чтобы граждане могли провестив праздничные дни содержательный отдых и продолжить семейные традиции, предоставляются дополнительные выходные дни. В частности, по указанию Президента, независимо от графика рабочей недели, всем сотрудникам установлены дополнительные выходные дни: 28 мая, пятница, и 29 мая, суббота.
Кроме того, для сотрудников, работающих по шестидневной рабочей неделе, 30 мая, суббота, объявлен днём отдыха. Это позволяет нашим соотечественникам непрерывно в течение пяти дней отмечать праздник высокого качества и получать информацию от близких.
В течение праздничных дней в localities будут организованы различные культурные мероприятия, благотворительные акции и встречи, способствующие распространению традиций милосердия и воздаяния, характерных для нашего народа. Это решение способствует укреплению религиозных ценностей в нашей стране, сохранению национальных традиций и дальнейшему укреплению атмосферы взаимопонимания в обществе.
Государственным органам и общественным организациям даны соответствующие указания по организации праздничных мероприятий в порядке и на высоком уровне. Находится под контролем также бесперебойная работа транспорта, здравоохранения и других жизненно важных сфер, обеспечивающих обслуживание населения в праздничные дни.