O'zbekistonda uch oyda 191 mingdan ortiq chaqaloq tug'ildi
O‘zbekistonda 2026-yilning dastlabki uch oyi davomida aholi sonining o‘sishi borasida sezilarli ko‘rsatkichlar qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika agentligi tomonidan taqdim etilgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning yanvar, fevral va mart oylari mobaynida mamlakatimizda jami 191 mingdan ortiq tirik tug‘ilish holati ro‘yxatga olingan. Bu raqamlar yurtimizda demografik jarayonlarning barqaror davom etayotganidan dalolat beradi.
Aniq raqamlarga to‘xtaladigan bo‘lsak, hisobot davrida respublika bo‘yicha jami 191 086 nafar chaqaloq dunyoga kelgan. Tug‘ilganlarning jins tarkibi tahlil qilinganda, o‘g‘il bolalar soni qiz bolalarga nisbatan biroz ko‘proq ekani ma’lum bo‘ldi.
Xususan, yangi tug‘ilgan chaqaloqlarning 98,5 ming nafari yoki umumiy ko‘rsatkichning 51,5 foizi o‘g‘il bolalar hissasiga to‘g‘ri kelgan. Shu bilan birga, 92,6 ming nafar qiz farzand dunyoga kelib, bu jami tug‘ilishlarning 48,5 foizini tashkil etdi.
Hududiy taqsimot nuqtayi nazaridan qaralganda, qishloq joylarda tug‘ilish darajasi shahar hududlariga qaraganda yuqoriroq ekani kuzatildi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, shahar joylarida 93,7 ming nafar chaqaloq ro‘yxatga olingan bo‘lsa, qishloq hududlarida bu ko‘rsatkich 97,4 ming nafarga yetgan.
Bu esa mamlakatimiz aholisining asosiy o‘sish sur’ati hali ham qishloq joylarida saqlanib qolayotganini ko‘rsatadi. Ushbu demografik ma’lumotlar kelgusida ijtimoiy-iqtisodiy rejalarni tuzish, maktabgacha ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirishda muhim poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekiston aholisining yosh tarkibi va o‘sish sur’atlari Markaziy Osiyo mintaqasida yetakchi o‘rinlardan birini egallab kelmoqda. Tug‘ilish ko‘rsatkichlarining bunday barqarorligi davlat tomonidan onalik va bolalikni muhofaza qilish, oilalarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan chambarchas bog‘liqdir.

В Узбекистане за три месяца родилось более 191 тысячи детей.
В Узбекистане в первые три месяца 2026 года, несмотря на рост населения, были зафиксированы значительные показатели. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно официальным данным, представленным Статистическим агентством, в январе, феврале и марте текущего года в нашей стране зарегистрировано более 191 тысячи случаев живорождений. Эти цифры свидетельствуют о том, что демографические процессы в нашей стране продолжают стабильно развиваться.
Если говорить о точных цифрах, то за отчетный период по республике всего родилось 191 086 новорожденных. При анализе половой структуры новорожденных выяснилось, что число мальчиков немного превышает число девочек.
Конкретно, среди новорожденных 98,5 тысячи человек, или 51,5 процента от общего показателя, приходится на долю мальчиков. Вместе с тем, 92,6 тысячи человек — девочки, что составляет 48,5 процента от общего числа рождений.
С точки зрения территориального распределения, наблюдалось, что уровень рождаемости в сельских районах выше, чем в городских районах. Согласно статистическим данным, в городских районах зарегистрировано 93,7 тысячи новорожденных, тогда как в сельских районах этот показатель достиг 97,4 тысячи человек.
Это указывает на то, что основной темп роста населения страны по-прежнему сохраняется в сельских районах. Эти демографические данные играют важную роль в формировании социально-экономических планов, развитии дошкольного образования и системы охраны здоровья.
Возрастная структура и темпы роста населения Узбекистана занимают одно из ведущих положений в регионе Центральной Азии. Такая стабильность показателей рождаемости связана с проводимыми государством мерами по защите материнства и детства, поддержке семей в социальной сфере.
Как подчеркивают специалисты, к концу года ожидается, что динамика роста населения сохранит положительную тенденцию.