Ehtiyojmand bolalar va harbiylar farzandlariga moddiy yordam ko‘rsatiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda Qurbon hayiti bayrami arafasida ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim tashabbuslar ko‘rib chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xayrli tadbirlar doirasida mamlakatimizdagi ehtiyojmand fuqarolarga yordam ko‘rsatishning aniq mexanizmlari belgilab olindi. Belgilangan chora-tadbirlarga muvofiq, O‘zbekistonda sakkiz ming nafardan ziyod chin yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar, shuningdek, Vatan tinchligi va sarhadlari himoyasi yo‘lida jon fido qilgan harbiy xizmatchilarning farzandlariga moddiy ko‘mak beriladi.
Mazkur toifadagi har bir bolaga ikki yuz AQSH dollari miqdoridagi mablag‘ ajratiladi va ushbu mablag‘lar ularning nomiga ochilgan maxsus omonat hisobvaraqlariga o‘tkazib beriladi. Bu sa’y-harakatlar yosh avlodning kelajakda jamiyatda munosib o‘rin topishi va davlat g‘amxo‘rligini his qilib yashashi uchun xizmat qiladi.
Sog‘liqni saqlash sohasida ham aholi salomatligini tiklash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Xususan, o‘n ming nafar bolada turli murakkablikdagi jarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish, minglab onkologik va gematologik xastalikka chalingan bemorlarni davolash choralari ko‘riladi.
Shuningdek, kamida uch yuz ellik nafar og‘ir bemorga jigar va buyrak ko‘chirib o‘tkazish amaliyotlari xarajatlari davlat tomonidan qoplab berilishi ko‘zda tutilgan. Bu tashabbuslar ko‘plab oilalarga quvonch bag‘ishlash bilan birga, tibbiy xizmatlar sifatini oshirishga ham xizmat qiladi.
Shu bilan birga, ma’naviy-ma’rifiy sohada ham qator ishlar amalga oshiriladi. Mamlakatimizdagi besh yuzta masjidda zamonaviy tahoratxonalar qurish va mavjudlarini ta’mirlash, qabristonlarni obodonlashtirish ishlari olib boriladi.
Kam ta’minlangan oilalar, yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni kundalik zarur oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratiladi. Barcha ko‘zda tutilgan tadbirlar Vaqf xayriya jamoat fondi tomonidan ajratiladigan olti yuz to‘qson milliard so‘m miqdoridagi mablag‘lar hisobidan moliyalashtiriladi.
Bunday ezgu ishlar xalqimiz orasida o‘zaro hamjihatlik va mehr-oqibat rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Нуждающимся детям и детям военнослужащих будет оказана материальная помощь
Президент Шавкат Мирзиёев, возглавляя собрание, рассмотрел важные меры по материальной и духовной поддержке слоёв населения, нуждающихся в социальной защите, в канун праздника Курбан-хайит. Об этом сообщил Zamin.uz.
В рамках этих благотворительных мероприятий были определены конкретные механизмы оказания помощи нуждающимся гражданам нашей страны. В соответствии с принятыми мерами, в Узбекистане материальная помощь будет оказана более чем восьми тысячам детей-сирот и детей, лишённых попечения родителей, а также детям военнослужащих, погибших при защите Родины и охране государственной границы.
Каждому ребёнку из этой категории будет выделено двести долларов США, и эти средства будут переведены на специальные депозитные счета, открытые на их имя. Эта инициатива направлена на то, чтобы помочь молодому поколению занять достойное место в обществе и жить с чувством собственного достоинства.
В сфере охраны здоровья также планируется проведение масштабных работ по восстановлению здоровья населения. В частности, предусмотрено проведение операций различной сложности у десяти тысяч детей, лечение тысяч пациентов, страдающих онкологическими и гематологическими заболеваниями.
Кроме того, планируется, что государство полностью оплатит расходы на трансплантацию печени и почки как минимум для трёхсот пятидесяти тяжёлых пациентов. Эти меры не только принесут радость многим семьям, но и способствуют улучшению качества медицинских услуг.
Одновременно в сфере духовно-просветительской деятельности также будут реализованы ряд мероприятий. В нашей стране планируется строительство и ремонт современных моечных помещений в пятистах мечетях, а также благоустройство кладбищ.
Особое внимание будет уделено обеспечению малообеспеченных семей, одиноких пожилых людей и лиц с ограниченными возможностями повседневными продуктами питания.
Все перечисленные меры будут финансироваться за счёт средств, выделяемых благотворительным фондом «Вақф хайрия» в размере шестисот девяноста миллиардов сумов.
Такие добрые дела способствуют укреплению взаимопонимания и więзей привязанности среди нашего народа.