O‘zbekistonda 2026-yilda Qurbon hayiti bayrami munosabati bilan fuqarolar ketma-ket besh kun davomida dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu boradagi tartib O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash hamda dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risidagi tegishli farmonida o‘z aksini topgan. Mazkur hujjatga ko‘ra, bayram kunlari aholining mazmunli hordiq chiqarishi uchun barcha sharoitlar yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Belgilangan tartibga muvofiq, ish haftasining turidan qat’i nazar, barcha xodimlar uchun 28-may payshanba va 29-may juma kunlari qo‘shimcha dam olish kunlari sifatida e’lon qilindi. Bu esa haftasiga besh kun yoki olti kun ishlaydigan barcha fuqarolarga bayramni oila davrasida keng nishonlash va sayohat qilish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari tomonidan imzolangan ushbu farmon xalqimizning milliy va diniy qadriyatlarini ulug‘lash hamda ularga qulaylik yaratish maqsadini ko‘zlaydi. Shuningdek, olti kunlik ish haftasida faoliyat yuritadigan xodimlar uchun 30-may shanba kuni ham qo‘shimcha dam olish kuni etib belgilangan.
Besh kunlik ish haftasida ishlaydigan fuqarolar uchun esa ushbu kun odatiy tartibdagi dam olish kuni hisoblanadi. Yakshanba kuni ham barcha uchun umumiy dam olish kuni bo‘lgani sababli, bayram ta’tili jami besh kunga cho‘ziladi.
Xususan, 27-may chorshanba kuni Qurbon hayiti bayrami sifatida nishonlanadi. Undan keyingi 28-may payshanba va 29-may juma kunlari qo‘shimcha dam olish kunlari etib belgilangan.
30-may shanba kuni olti kunlik ish haftasi xodimlari uchun qo‘shimcha dam olish kuni bo‘lsa, 31-may yakshanba kuni haftalik odatiy dam olish kuni sifatida ushbu silsilani yakunlaydi. Bunday uzoq muddatli hordiq kunlari yurtdoshlarimizga bayramni yuqori kayfiyatda o‘tkazishga xizmat qiladi.

В 2026 году в связи с Курбан-хайтом объявлены пятидневные выходные
В Узбекистане в 2026 году в связи с празднованием Курбан хайит гражданам предоставляется возможность отдыхать пять дней подряд. Об этом сообщил Zamin.uz.
Такой порядок установлен соответствующим указом Президента Республики Узбекистан о дополнительных нерабочих днях в период официальных праздничных дат и переносе выходных дней. Согласно данному документу, для того чтобы граждане могли провести праздничные дни с пользой, созданы все необходимые условия.
В соответствии с установленным порядком, независимо от дня недели, для всех сотрудников объявлены дополнительными выходными днями 28 мая (среда) и 29 мая (четверг). Это позволяет всем гражданам, работающим пяти- или шестидневную неделю, широко отмечать праздник в семейном кругу и путешествовать.
Подписанный руководством страны указ направлен на возвеличивание национальных и духовных ценностей нашего народа и создание для них благоприятных условий. Кроме того, для сотрудников, работающих по шестидневной неделе, 30 мая (суббота) также установлен как дополнительный выходной день.
Для граждан, работающих по пятидневной неделе, этот день считается обычным выходным. Поскольку воскресенье является общим выходным днём для всех, праздничный период продлевается до пяти дней подряд.
Особенно, 27 мая (среда) отмечается как Курбан хайит. После него 28 мая (среда) и 29 мая (четверг) объявлены дополнительными выходными днями.
30 мая (суббота) — дополнительный выходной день для сотрудников, работающих по шестидневной неделе, а 31 мая (воскресенье) завершает эту серию как обычный еженедельный выходной день. Такие длительные праздничные дни помогут нашим соотечественникам отпраздновать праздник с высоким уровнем комфорта.