Markaziy bank 500 ming so'mlik yangi banknot haqidagi xabarlarni rad etdi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalgan 500 ming so'mlik yangi banknot muomalaga chiqarilishi haqidagi xabarlar yuzasidan rasmiy bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Regulyator ushbu ma'lumotlarning mutlaqo asossiz ekanini va haqiqatga to'g'ri kelmasligini qat'iy ma'lum qildi. So'nggi kunlarda turli elektron platformalarda O'zbekistonda eng yirik nominaldagi yangi kupyura chiqarilishi va unda buyuk mutafakkir Mirzo Ulug'bek surati aks etishi haqida tasdiqlanmagan xabarlar tarqalgan edi.
Markaziy bank tomonidan berilgan izohda ta'kidlanishicha, bugungi kunda mamlakatimizda yangi yuqori qiymatli pul belgisini muomalaga chiqarish masalasi ko'zda tutilmagan. Shuningdek, aholi va jamoatchilikdan faqat rasmiy manbalar orqali beriladigan ma'lumotlarga tayanish so'ralmoqda.
Turli norasmiy sahifalarda tarqatilayotgan yolg'on xabarlar fuqarolar orasida noto'g'ri tushunchalar shakllanishiga sabab bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirildi. Ma'lumot o'rnida aytish joizki, O'zbekistonda pul belgilarining nominal qiymati va dizayni Markaziy bank boshqaruvi tomonidan belgilangan tartibda tasdiqlanadi.
Amaldagi qonunchilikka ko'ra, agar yangi banknot yoki tangalar muomalaga chiqariladigan bo'lsa, bu haqda oldindan rasmiy tartibda ommaviy axborot vositalari hamda bankning rasmiy veb-sayti orqali e'lon qilinadi. Hozirgi vaqtda muomaladagi mavjud pul belgilari mamlakat iqtisodiyoti va naqd pul aylanmasi ehtiyojlarini to'liq qoplash imkoniyatiga ega.
Shu sababli, Markaziy bank fuqarolarni ijtimoiy tarmoqlardagi turli shov-shuvli xabarlarga ishonmaslikka va axborotni tekshirishda ehtiyotkor bo'lishga chaqiradi. Milliy valyuta tizimidagi har qanday o'zgarishlar davlat darajasidagi qarorlar asosida amalga oshiriladi va ularning shaffofligi to'liq ta'minlanadi.
Har qanday yangilik haqida birinchi navbatda rasmiy nashrlar va davlat idoralari xabar berishi eslatib o'tildi.

Центральный банк Республики Узбекистан официально заявил, что сообщения о выпуске в обращение новой банкноты номиналом 500 тысяч сумов, распространяющиеся в социальных сетях, являются полностью ложными и не соответствуют действительности. Об этом сообщило Zamin.uz.
Регулятор категорически опроверг эти сведения, подчеркнув, что в последние дни на различных электронных платформах распространялись неподтвержденные сообщения о выпуске в Узбекистане новой банкноты самого высокого номинала с изображением великого мыслителя Мирзо Улугбека.
В разъяснении, опубликованном Центральным банком, подчеркивается, что на сегодняшний день вопрос о выпуске в обращение новой банкноты высокого достоинства в стране не рассматривается. Кроме того, гражданам и общественности рекомендуется доверять только информации, поступающей из официальных источников.
Предупреждается, что ложная информация, распространяемая на различных неофициальных страницах, может привести к формированию ошибочных представлений среди населения. Следует отметить, что номинальная стоимость и дизайн банкнот в Узбекистане утверждаются в установленном порядке руководством Центрального банка.
Согласно действующему законодательству, если планируется выпуск новых банкнот или монет в обращение, об этом заранее объявляется официально через средства массовой информации и официальный сайт банка. В настоящее время находящиеся в обращении денежные знаки полностью удовлетворяют потребности национальной экономики и наличного денежного оборота.
Поэтому Центральный банк призывает граждан относиться скептически к различным слухам и недостоверной информации в социальных сетях и проявлять осторожность при проверке информации. Любые изменения в национальной валютной системе осуществляются на основе решений государственного уровня и обеспечивают полную прозрачность.
Напоминается, что информация о любых новостях в первую очередь должна поступать из официальных публикаций и государственных органов.