O‘zbekistonda suyunchi pulini tayinlash tartibiga muhim o‘zgartirishlar kiritildi
O‘zbekistonda bola tug‘ilganda beriladigan bir martalik nafaqa, ya’ni xalq tilida “suyunchi puli” deb ataladigan to‘lovni tayinlash tartibiga muhim o‘zgartirishlar kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi tartib ijtimoiy adolatni ta’minlash va farzand ko‘rgan oilalarni moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash maqsadiga xizmat qiladi. Endilikda birinchi farzandi vafot etgan oilalar ham keyingi tug‘ilgan tirik farzandi uchun ushbu davlat nafaqasini olish huquqiga ega bo‘ladilar.
Bu boradagi huquqiy bo‘shliqlar bartaraf etilib, fuqarolarning haqli e’tirozlariga yechim topildi. Ilgari amalda bo‘lgan tartibga ko‘ra, bir martalik nafaqa puli faqat oilaning birinchi farzandi uchun ajratilar edi.
Agarda birinchi farzand tug‘ruq vaqtida yoki tug‘ilganidan so‘ng qisqa muddat ichida vafot etsa, keyingi tug‘ilgan bola hujjatlarda ikkinchi farzand sifatida qayd etilar edi. Natijada amaldagi qonunchilik talablari sababli oilalarga nafaqa to‘lash rad etib kelingan.
Bunday holatlar ko‘plab oilalar uchun ham ma’naviy, ham moddiy jihatdan qiyinchilik tug‘dirayotgan edi. Prezident Xalq qabulxonalariga kelib tushgan ko‘plab murojaatlar va hayotiy vaziyatlar tahlil qilingandan so‘ng, Vazirlar Mahkamasining tegishli qaroriga o‘zgartirishlar kiritildi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, agarda oilaning birinchi yoki undan keyingi farzandlari nobud bo‘lgan bo‘lsa, keyingi tug‘ilgan har bir tirik bola uchun “suyunchi puli” to‘lab beriladi. Bu o‘zgarish davlatning ijtimoiy himoya yo‘nalishidagi islohotlari izchil davom etayotganidan dalolat beradi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash joizki, bugungi kunda bola tug‘ilganda beriladigan bir martalik nafaqa miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdoridan kelib chiqqan holda belgilanadi va u taxminan 890 ming so‘m atrofini tashkil etadi. Ushbu mablag‘lar yangi tug‘ilgan chaqaloqning dastlabki ehtiyojlari uchun sarflanishi ko‘zda tutilgan.
Yangi tartibning joriy etilishi minglab oilalarning huquqlarini himoya qilishga va ularga ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rlik ko‘lamini kengaytirishga yordam beradi.

В Узбекистане внесены важные изменения в порядок определения стоимости воды.
В Узбекистане внесены важные изменения в порядок назначения единовременного пособия при рождении ребенка, которое в народе называют «суюнчи». Об этом сообщило Zamin.uz.
Данный новый порядок служит цели обеспечения социальной справедливости и материальной поддержки семей, обзавевшихся детьми. Теперь семьи, чей первый ребенок скончался, также получают право на данное государственное пособие при рождении следующего живого ребенка.
Правовые пробелы в этом вопросе были устранены, и найдено решение обоснованных жалоб граждан. Согласно действовавшему ранее порядку, единовременное пособие выделялось только за первого ребенка в семье.
Если первый ребенок умирал во время родов или в течение короткого времени после рождения, следующий родившийся ребенок регистрировался в документах как второй ребенок. В результате, из-за требований действующего законодательства, семьям отказывали в выплате пособия.
Подобные ситуации создавали как моральные, так и материальные трудности для многих семей. После анализа многочисленных обращений, поступивших в Народные приемные Президента, и жизненных ситуаций, в соответствующее постановление Кабинета Министров были внесены изменения.
Согласно новым правилам, если первый или последующие дети в семье скончались, «суюнчи» будет выплачиваться за каждого последующего родившегося живого ребенка. Это изменение свидетельствует о последовательном продолжении реформ государства в направлении социальной защиты.
Для справки отметим, что на сегодняшний день размер единовременного пособия при рождении ребенка определяется исходя из минимального размера оплаты труда и составляет примерно 890 тысяч сумов. Эти средства предназначены для покрытия первоначальных потребностей новорожденного.
Внедрение нового порядка поможет защитить права тысяч семей и расширить масштаб оказываемой им заботы.