O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari hukumat ishlari bo‘yicha vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gargaviy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish va strategik sheriklikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Muloqot davomida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, raqamli texnologiyalarni joriy etish hamda ijtimoiy sohalardagi qo‘shma loyihalar tahlil qilindi.
Suhbat avvalida mehmonlar Birlashgan Arab Amirliklari rahbariyatining yuksak ehtiromi va samimiy tilaklarini O‘zbekiston yetakchisiga yetkazdi. Bu ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar o‘zaro ishonch va do‘stlik tamoyillariga asoslanganini yana bir bor tasdiqladi.
Keyingi yillarda tomonlar o‘rtasidagi aloqalar sezilarli darajada faollashib, nafaqat iqtisodiy, balki innovatsiyalar va ta’lim sohasida ham salmoqli natijalarga erishilmoqda. Uchrashuvda davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar alohida qayd etildi.
Byurokratiyani kamaytirish va davlat xizmatlarini raqamlashtirish borasidagi hamkorlik o‘z mevasini bermoqda. Shuningdek, zamonaviy texnologiyalar, xususan, sun’iy intellekt yo‘nalishidagi loyihalar diqqat markazida bo‘ldi.
Besh million dasturchi tayyorlashga qaratilgan keng ko‘lamli ta’lim dasturi doirasida bir milliondan ortiq ishtirokchi qamrab olingani yuksak baholandi. Bu ko‘rsatkich O‘zbekiston yoshlarining zamonaviy bilimlarni egallashga bo‘lgan intilishi naqadar kuchli ekanidan dalolat beradi.
Muzokaralar davomida davlat organlari faoliyatini baholash tizimini takomillashtirish va bu jarayonga mahalliy hokimiyat vakillarini yanada kengroq jalb etish masalalari ko‘rib chiqildi. Islohotlarning natijadorligini oshirish uchun hududiy boshqaruvda ochiqlik va tezkorlikni ta’minlash zarurligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga, jamiyatda ma’rifatni yoyish maqsadida umummilliy kitobxonlik harakatini rivojlantirish bo‘yicha yangi tashabbuslar ilgari surildi. Bu kabi loyihalar xalqimizning intellektual salohiyatini oshirishga va ikki davlat xalqlari o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию Объединённых Арабских Эмиратов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию во главе с министром по делам правительства Объединённых Арабских Эмиратов Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гаргави. Об этом сообщило Zamin.uz.
Указанная встреча стала важным шагом на пути вывода многогранного сотрудничества между двумя странами на новый уровень и укрепления стратегического партнерства. В ходе переговоров обсуждались вопросы совершенствования системы государственного управления, внедрения цифровых технологий и анализа совместных проектов в социальной сфере.
В начале беседы гости передали Президенту Узбекистана высокое уважение и искренние приветствия руководства Объединённых Арабских Эмиратов. Это ещё раз подтвердило, что отношения между двумя странами основаны на взаимном доверии и дружбе.
В последующие годы контакты между сторонами значительно активизировались, и достигнуты взаимовыгодные результаты не только в экономике, но и в сфере инноваций и образования. На встрече особое внимание было уделено мерам, направленным на повышение эффективности государственного управления.
Сотрудничество в области сокращения бюрократии и цифровизации государственных услуг начинает приносить плоды. Кроме того, в центре внимания находились современные технологии, особенно проекты в сфере искусственного интеллекта.
Масштабная образовательная программа по подготовке пяти миллионов разработчиков, в рамках которой обучено более миллиона участников, получила высокую оценку. Этот показатель свидетельствует о сильной заинтересованности молодежи Узбекистана в освоении современных знаний.
В ходе дискуссий рассматривались вопросы совершенствования системы оценки деятельности государственных органов и более широкого привлечения представителей местного самоуправления к этому процессу. Для повышения эффективности реформ подчеркивалась необходимость обеспечения прозрачности и оперативности в региональном управлении.
Кроме того, для развития всеобщей библиотечной акции, направленной на распространение знаний в обществе, были запущены новые инициативы. Такие проекты способствуют повышению интеллектуального потенциала нашего народа и дальнейшему укреплению культурных связей между народами двух стран.