Dam olish kunlari O‘zbekistonda kuchli yomg‘ir va sel kutilmoqda
O‘zbekistonda dam olish kunlari ob-havo sharoiti beqaror bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zgidromet xizmati agentligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 22-24-may kunlari mamlakatimizning aksariyat hududlarida vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi, ayrim joylarda esa kuchli jala kuzatilishi mumkin. Shuningdek, momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli ham saqlanib turibdi.
Bu esa aholidan kundalik rejalarini tuzishda ehtiyotkor bo‘lishni talab etadi. Ayniqsa, tog‘oldi va tog‘li hududlarda ob-havo ancha faol kechishi kutilmoqda.
Bu joylarda yomg‘ir ba’zan kuchli yog‘ishi va momaqaldiroq bilan kuzatilishi mumkin. Bunday sharoitda sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi xavfi mavjud.
Ayrim hududlarda do‘l yog‘ishi ehtimoli ham borligini inobatga olish zarur. Shu sababli tog‘li joylarga safar qilishni rejalashtirgan fuqarolarimiz ob-havo xabarlarini muntazam kuzatib borishlari va xavfsizlik choralarini ko‘rishlari maqsadga muvofiqdir.
Respublika bo‘yicha yomg‘irli havo asosan ko‘p hududlarni qamrab oladi. Biroq Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida esa faqat ayrim joylarda qisqa muddatli va kuchsiz yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Boshqa viloyatlarda esa yomg‘irning davomiyligi va jadalligi yuqoriroq bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Shamolning tezligi soniyasiga 7 metrdan 12 metrgacha yetadi. Ayrim hududlarda uning tezligi soniyasiga 13-18 metrgacha kuchayishi ehtimoli bor.
Mamlakatimizning shimoliy qismi, cho‘l hududlari va janubiy viloyatlarda shamol chang-to‘zonlari bilan birga kuzatilishi mumkin. Bu holat haydovchilar va ochiq havoda faoliyat yuritadigan ishchilar uchun muayyan noqulayliklar tug‘dirishi mumkin.
Havo harorati 22-24-may kunlari kechalari 13-18 daraja iliq, kunduz kunlari esa 22-27 daraja atrofida bo‘ladi. Havo harorati keskin pasayib ketmaydi, ammo yog‘ingarchilik va shamol ta’sirida sezilarli darajada salqinlik his etilishi mumkin.
Bu esa sayrga chiqadiganlar uchun issiqroq kiyim olish zaruratini keltirib chiqaradi. Toshkent shahrida ham juma kuni kunduzi vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi kutilmoqda.
Poytaxtda harorat 22-24 daraja iliq bo‘ladi. Shanba kuni asosan yog‘ingarchiliksiz ob-havo kutilsa-da, kechga tomon qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq ehtimoli saqlanib qoladi.
Yakshanba kuni esa poytaxtda yana vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi prognoz qilinmoqda. Xulosa qilib aytganda, dam olish kunlari O‘zbekistonning ko‘plab hududlarida ob-havo o‘zgaruvchan bo‘ladi.
Yomg‘ir, shamol va momaqaldiroq kabi hodisalar rejalashtirilgan tadbirlarga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shu bois ochiq osmon ostida sayr qilishni yoki tog‘li hududlarga chiqishni istovchilar ob-havo ma’lumotlarini hisobga olishlari lozim.

В Узбекистане в выходные дни ожидается неустойчивая погода. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Агентства по гидрометеорологии, 22–24 мая в большинстве районов страны возможны кратковременные дожди, а в отдельных местах — сильные ливни. Также сохраняется вероятность образования града.
Это требует от населения осторожности при планировании повседневных дел. Особенно в горных и предгорных районах ожидается более активное изменение погоды.
В этих районах дождь может быть сильным и сопровождаться градом. При таких условиях существует риск возникновения селевых потоков.
В отдельных районах также возможен выпадение града, что необходимо учитывать. Поэтому гражданам, планирующим поездки в горные районы, рекомендуется регулярно следить за прогнозами погоды и соблюдать меры безопасности.
По всей республике дождливая погода охватывает в основном большие территории. Однако в Республике Каракалпакстан и в Хорезмской области осадков не ожидается.
В Бухарской и Навоийской областях возможны лишь кратковременные и слабые дожди в отдельных местах. В остальных областях продолжительность и интенсивность дождей, по прогнозам, будут выше.
Скорость ветра составляет от 7 до 12 метров в секунду. В отдельных районах возможное усиление ветра до 13–18 метров в секунду.
В северной части страны, в пустынных районах и южных областях ветер может сопровождаться пыльными бурями. Это может создавать определенные неудобства для водителей и людей, работающих на открытом воздухе.
Температура воздуха 22–24 мая ночью составит 13–18 градусов тепла, днём — около 22–27 градусов. Резкого падения температуры не ожидается, но под влиянием осадков и ветра может ощущаться заметная прохлада.
Это означает, что тем, кто планирует прогулки, следует одеться теплее. В городе Ташкенте также в пятницу днём ожидаются периодические дожди и возможен град.
В столице температура будет составлять 22–24 градуса тепла. В субботу, как ожидается, погода будет преимущественно без осадков, но к вечеру сохраняется вероятность кратковременного дождя и града.
В воскресенье в столице также прогнозируются периодические дожди. Подводя итог, можно сказать, что в выходные дни погода во многих регионах Узбекистана будет переменчивой.
Дождь, ветер и град могут влиять на проведение запланированных мероприятий. Поэтому тем, кто хочет прогуляться под открытым небом или отправиться в горные районы, необходимо учитывать погодные условия.