Namangan viloyatida ananaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan xalqaro gullar festivali o‘zining ko‘lami va go‘zalligi bilan jahon hamjamiyati e’tiborini tortib, Ginnesning rekordlar kitobidan rasman joy oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli yutuq haqida viloyat hokimligi axborot xizmati rasmiy ma’lumot berdi. Bu yilgi bayram tadbirlari nafaqat viloyat ahli, balki butun mamlakatimiz uchun faxrli voqeaga aylandi.
Mazkur rekordni o‘rnatish uchun juda katta tayyorgarlik ko‘rildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yili viloyat hududida festivalga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida 100 million tupdan ortiq gul ko‘chatlari o‘tqazilgan edi.
Joriy yilda esa bu ko‘rsatkich sezilarli darajada oshirilib, ekilgan gullar soni 150 million tupga yetkazildi. Bu kabi keng ko‘lamli obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari natijasida Namangan shahri haqiqiy gulistonga aylandi.
Natijada Namangan viloyati jamoa bo‘lib bir oy davomida eng ko‘p gul ekish yo‘nalishi bo‘yicha jahon rekordini yangiladi va Ginnes rekordlari kitobiga kiritildi. Festivalning tantanali ochilish marosimida Ginnes rekordlari tashkiloti vakili Sheyda Subasi ishtirok etib, ushbu yutuqni tasdiqlovchi maxsus sertifikatni viloyat hokimiga tantanali ravishda topshirdi.
Bu e’tirof Namangan gulchilarining mashaqqatli mehnati va mahoratiga berilgan yuksak bahodir. Ta’kidlash joizki, Namangan gullar festivali yil sayin nufuzi va ko‘lami jihatidan kengayib bormoqda.
Mazkur bayram nafaqat go‘zallik namoyishi, balki hududning sayyohlik salohiyatini oshirishga xizmat qiluvchi muhim tadbir hisoblanadi. Joriy yilda ushbu nafosat bayrami 24-maydan boshlab 12-iyulga qadar davom etishi belgilangan.
Bu vaqt ichida mahalliy aholi va xorijiy mehmonlar turfa xil gullar kompozitsiyalari hamda madaniy chiqishlardan bahramand bo‘lishlari mumkin.

Международный фестиваль цветов в Намангане внесен в Книгу рекордов Гиннесса
В Наманганской области ежегодно проводимый международный фестиваль цветов, благодаря своему масштабу и красоте, привлек внимание мирового сообщества и официально вошел в Книгу рекордов Гиннесса. Об этом сообщил Zamin.uz.
О этом значительном достижении официально сообщила информационная служба хокимията области. Фестиваль этого года стал не только гордостью жителей области, но и всего нашей страны.
Для установления этого рекорда была проведена масштабная подготовка. Согласно данным, в прошлом году в рамках подготовки к фестивалю на территории области было высажено более 100 миллионов луковиц цветов.
В текущем году этот показатель значительно увеличился, и количество высаженных цветов достигло 150 миллионов луковиц. Благодаря таким масштабным работам по озеленению и благоустройству город Наманган превратился в настоящий цветущий сад.
В результате Наманганская область объединилась и в течение одного месяца установила мировой рекорд по посадке наибольшего количества цветов, который был зафиксирован и внесен в Книгу рекордов Гиннесса. На торжественной церемонии открытия фестиваля представитель организации Книги рекордов Гиннесса Шейда Субаси приняла участие и торжественно вручила специальный сертификат, подтверждающий это достижение, хокиму области.
Это признание является высокой оценкой упорного труда и мастерства цветоводов Намангана. Следует отметить, что фестиваль цветов в Намангане с каждым годом растет по масштабу и влиянию.
Данный фестиваль представляет собой не только показ красоты, но и важное мероприятие, способствующее развитию туристического потенциала региона. В этом году фестиваль будет проходить с 24 мая по 12 июля.
В течение этого периода местные жители и иностранные гости смогут наслаждаться разнообразными цветочными композициями и культурными мероприятиями.