Qurbon hayiti arafasida viloyatlarga qo‘shimcha aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yiladi
Qurbon hayiti bayrami arafasida mamlakatimiz bo‘ylab ichki aviaqatnovlarga bo‘lgan talabning keskin ortishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu munosabat bilan, yo‘lovchilarga qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida bir qator yangi reyslar yo‘lga qo‘yilishi ma’lum qilindi. Xususan, joriy yilning 25-mayidan 31-mayiga qadar mamlakatimizning yetakchi aviakompaniyalari poytaxt Toshkentdan turli viloyat markazlariga parvozlar sonini sezilarli darajada oshiradi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bayram kunlari Toshkent shahridan Buxoro, Termiz, Urganch va Nukus yo‘nalishlari bo‘yicha jami yigirma sakkizta qo‘shimcha aviaqatnov amalga oshiriladi. Mazkur chora-tadbirlar minglab yurtdoshlarimizga o‘z vaqtida manzillariga yetib borish hamda muqaddas bayramni oila a’zolari va yaqinlari davrasida nishonlash imkonini beradi.
Ushbu qo‘shimcha samolyot qatnovlari orqali qariyb to‘qqiz ming nafar yo‘lovchini tashish rejalashtirilgan. Hozirgi vaqtda mazkur yo‘nalishlarda haftasiga to‘qson yettita muntazam reys bajarilmoqda.
Yangi joriy etilayotgan qatnovlar esa mavjud parvozlar jadvaliga qo‘shimcha ravishda tashkil etiladi. Bu o‘z navbatida ichki turizmni rivojlantirish, oilaviy safarlarni tizimli tashkil etish va bayram oldi harakatlanishni yengillashtirishga xizmat qiladi.
Bayram kunlari poytaxtdan hududlarga chiquvchilar oqimi doimiy ravishda yuqori bo‘lishi inobatga olinsa, ushbu qaror yo‘lovchilar uchun juda muhim qulaylikdir. Toshkentdan Buxoro, Termiz, Urganch va Nukus shaharlariga bo‘lgan talabning yuqoriligi bejiz emas.
Chunki ko‘pchilik fuqarolarimiz aynan shu davrda ota-onalari va qarindoshlari holidan xabar olishni niyat qiladi. Aviatsiya sohasidagi bunday o‘zgarishlar yo‘lovchilar oqimini tartibli taqsimlashga va tirbandliklarning oldini olishga yordam beradi.
Shu bilan birga, bu qadam tarixiy shaharlarimizga sayohat qilishni istaganlar uchun ham ayni muddaodir. Xulosa o‘rnida aytish joizki, Qurbon hayiti bayrami munosabati bilan amalga oshiriladigan qo‘shimcha aviaqatnovlar xalqimizning bayram kayfiyatini ko‘tarishga xizmat qiladi.
Bayram kunlarida yo‘lga chiqishni rejalashtirgan yurtdoshlarimiz uchun chipta sotib olish imkoniyatlari yanada kengaydi. Bu kabi amaliy ishlar yo‘lovchilarning vaqtini tejash va safarlarining xavfsiz hamda maroqli o‘tishini ta’minlashga qaratilgan.

В дни жертвоприношения в регионы будут отправлены дополнительные авиарейсы.
В преддверии праздника Курбан-хайит ожидается резкий рост спроса на внутренние авиаперевозки по всей стране. Об этом сообщил Zamin.uz.
В связи с этим, с целью создания дополнительных удобств для пассажиров, объявлено о запуске ряда новых рейсов. В частности, с 25 по 31 мая текущего года ведущие авиакомпании страны значительно увеличат количество рейсов из столицы Ташкента в административные центры регионов.
Согласно официальным данным, в праздничные дни из Ташкента по направлениям Бухара, Термез, Ургенч и Нукус будет выполнено в общей сложности двадцать восемь дополнительных авиарейсов. Эти меры позволят сотням наших соотечественников своевременно добраться до пунктов назначения и отпраздновать священный праздник в кругу семьи и близких.
С помощью этих дополнительных рейсов планируется перевезти около девяти тысяч пассажиров. В настоящее время на этих направлениях еженедельно выполняется девяносто семь регулярных рейсов.
Новые вводимые рейсы будут дополнительно включены в существующее расписание полётов. Это, в свою очередь, способствует развитию внутреннего туризма, организованному проведению семейных поездок и облегчению передвижения перед праздником.
Если учесть, что поток выезжающих из столицы в регионы в праздничные дни традиционно высок, то данное решение представляет собой важное удобство для пассажиров. Высокий спрос на рейсы из Ташкента в Бухару, Термез, Ургенч и Нукус вполне обоснован.
Дело в том, что многие наши граждане именно в этот период планируют навестить родителей и родственников. Такие изменения в авиационной сфере помогают упорядочить поток пассажиров и предотвратить перегрузки.
Кроме того, этот шаг удобен и для тех, кто планирует посетить наши исторические города. Итак, можно сказать, что дополнительные авиарейсы, организованные в связи с праздником Курбан-хайит, способствуют повышению праздничного настроения нашего народа.
Для наших соотечественников, планирующих поездку в праздничные дни, возможности приобретения билетов расширяются. Такие практические меры направлены на экономию времени пассажиров и обеспечение безопасного и приятного путешествия.