Oliy ta’lim muassasalarida kontrakt to‘lovlarini amalga oshirish muddati uzaytirildi
O‘zbekistondagi oliy ta’lim muassasalarida bazaviy va tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt mablag‘larini o‘tkazish muddati rasman uzaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining ma’lum qilishicha, mazkur qaror ko‘plab abituriyentlar, talabalar hamda oliygohlar rahbariyatidan kelib tushgan murojaatlar va takliflarni inobatga olgan holda qabul qilingan. Bu o‘zgarish talabalarga o‘z majburiyatlarini bajarish va o‘qishni muvaffaqiyatli davom ettirish uchun qo‘shimcha imkoniyat yaratadi.
Yangi tartibga ko‘ra, ayrim toifadagi abituriyentlar va talabalar joriy yilning 10-iyuniga qadar belgilangan kontrakt mablag‘larini to‘liq to‘lashlari lozim. Ushbu muddat ichida to‘lovni amalga oshirganlar talabalar safiga qabul qilinadi yoki ularning o‘qishi rasmiylashtiriladi.
Mazkur imtiyoz, birinchi navbatda, o‘quv mashg‘ulotlarida muntazam qatnashgan hamda yakuniy imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirgan bakalavriat va magistratura bosqichi talabalariga tegishlidir. Shu bilan birga, o‘qishini bir oliygohdan boshqasiga ko‘chirgan yoki avval to‘xtatilgan o‘qishini qayta tiklagan talabalar uchun ham ushbu muddat amal qiladi.
Bu esa o‘z navbatida, turli sabablarga ko‘ra o‘qish joyini o‘zgartirgan yoshlarga moliyaviy masalalarni hal etish va hujjatlarini tartibga solish uchun qulay sharoit yaratadi. Vazirlikning bu tashabbusi ta’lim jarayonining uzluksizligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Ikkinchi va undan yuqori kurslarda tahsil olayotgan talabalar uchun kontrakt to‘lovi muddatini uzaytirish masalasi biroz boshqacha tartibda ko‘rib chiqiladi. Bunday holatlarda qaror qabul qilish vakolati bevosita oliy ta’lim muassasasi rahbariga berilgan.
Ya’ni, har bir talabaning ijtimoiy holati, o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari va oliygohning ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, rektorlar to‘lov muddatini uzaytirish bo‘yicha yakuniy xulosani chiqaradilar. Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, to‘lov muddatining 10-iyungacha uzaytirilishi minglab yoshlar va ularning oilalari uchun katta yengillik bo‘ldi.
Bu qaror talabalarning o‘z bilimlarini chuqurlashtirishga e’tibor qaratishlari va moliyaviy qiyinchiliklar tufayli o‘qishdan chetlatilmasliklarini kafolatlaydi. Endilikda talabalar va abituriyentlardan belgilangan so‘nggi muddatga qadar to‘lovlarni kechiktirmasdan amalga oshirish talab etiladi, chunki belgilangan vaqtdan kechikish kelgusida o‘qishni davom ettirishda qiyinchiliklar tug‘dirishi mumkin.

Сроки оплаты контрактов в высших учебных заведениях продлены
Сроки перечисления базовых и дифференцированных контрактных платежей в высших учебных заведениях Узбекистана официально продлены. Об этом сообщило Zamin.uz.
По сообщению Министерства высшего образования, науки и инноваций, данное решение было принято с учетом обращений и предложений, поступивших от многих абитуриентов, студентов и руководства вузов. Это изменение создает дополнительную возможность для студентов выполнить свои обязательства и успешно продолжить обучение.
Согласно новому порядку, абитуриенты и студенты определенных категорий должны полностью оплатить установленные контрактные средства до 10 июня текущего года. Те, кто произведет оплату в этот срок, будут зачислены в ряды студентов или их обучение будет оформлено.
Данная льгота в первую очередь касается студентов бакалавриата и магистратуры, которые регулярно посещали занятия и успешно сдали итоговые экзамены. В то же время этот срок действует и для студентов, перевевшихся из одного вуза в другой или восстановивших ранее прерванное обучение.
Это, в свою очередь, создает удобные условия для молодежи, сменившей место учебы по различным причинам, для решения финансовых вопросов и приведения документов в порядок. Данная инициатива министерства служит обеспечению непрерывности образовательного процесса.
Вопрос продления срока оплаты контракта для студентов второго и старших курсов рассматривается в несколько ином порядке. В таких случаях полномочия по принятию решения переданы непосредственно руководителю высшего учебного заведения.
То есть, исходя из социального положения каждого студента, показателей успеваемости и внутренних возможностей вуза, ректоры выносят окончательное решение о продлении срока оплаты. В заключение можно сказать, что продление срока оплаты до 10 июня стало большим облегчением для тысяч молодых людей и их семей.
Это решение гарантирует, что студенты смогут сосредоточиться на углублении своих знаний и не будут отчислены из-за финансовых трудностей. Теперь от студентов и абитуриентов требуется произвести платежи без задержек до установленного крайнего срока, так как просрочка может создать трудности при дальнейшем обучении.