Xalqaro kuryerlik jo‘natmalarini kuzatish va tasdiqlash tizimi yo‘lga qo‘yildi
O‘zbekistonda fuqarolar nomiga kelayotgan xalqaro kuryerlik jo‘natmalarini nazorat qilish va shaxsan tasdiqlash imkonini beruvchi yangi tizim yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda har bir fuqaro Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali o‘z nomiga rasmiylashtirilgan barcha posilkalarni real vaqt rejimida kuzatib borishi va ularning haqiqiyligini tasdiqlashi mumkin bo‘ladi. Ushbu yangilik aholiga o‘z ma’lumotlari xavfsizligini ta’minlash va bojxona jarayonlarini shaffof tarzda kuzatish imkonini beradi.
Yangi tartibga ko‘ra, fuqaro nomiga xorijdan xalqaro jo‘natma kelib tushganida, uning shaxsiy kabinetiga maxsus xabarnoma yuboriladi. Agar foydalanuvchi ushbu mahsulotni haqiqatan ham buyurtma qilgan bo‘lsa, u tizim orqali jo‘natmani tasdiqlaydi.
Bordi-yu, ma’lumotlarda xatolik aniqlansa yoki fuqaro bunday buyurtmani amalga oshirmagan bo‘lsa, jo‘natmani rad etish imkoniyati mavjud. Bu mexanizm orqali fuqarolar o‘zlariga tegishli bo‘lmagan yuklar uchun javobgarlikdan ozod bo‘ladilar.
Mazkur xizmat yordamida har bir jo‘natma haqidagi batafsil ma’lumotlarni, jumladan, yukning vazni, qiymati va uning tarkibini sinchiklab tekshirish mumkin. Har bir posilka uchun alohida tasdiqlash yoki rad etish tugmalari joriy etilgani qaror qabul qilish jarayonini tezlashtiradi.
Eng muhimi, ushbu tizim fuqarolarning pasport ma’lumotlaridan uchinchi shaxslar tomonidan noqonuniy maqsadlarda foydalanishining oldini olishga xizmat qiladi. Yangi raqamli imkoniyat bojxona rasmiylashtiruvi jarayonini sezilarli darajada tezlashtirishi kutilmoqda.
Shuningdek, yuklarni qabul qilish vaqtida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan turli tushunmovchiliklar kamayadi hamda fuqarolar begona jo‘natmalardan ishonchli himoya qilinadi. Mazkur xizmatdan foydalanishni istaganlar portalning bojxona bo‘limiga kirib, o‘zlariga tegishli barcha ma’lumotlarni boshqarishlari mumkin.
Bu kabi islohotlar mamlakatimizda elektron hukumat tizimini yanada takomillashtirish va aholiga qulaylik yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir.

Внедрена система отслеживания и подтверждения международных курьерских отправлений
В Узбекистане введена в действие новая система, позволяющая контролировать и лично подтверждать международные курьерские отправления, поступающие на имя граждан. Об этом сообщило Zamin.uz.
Теперь каждый гражданин через Единый портал интерактивных государственных услуг сможет в режиме реального времени отслеживать все оформленные на его имя посылки и подтверждать их подлинность. Данное нововведение позволит населению обеспечить безопасность своих данных и прозрачно наблюдать за таможенными процессами.
Согласно новому порядку, при поступлении из-за рубежа международного отправления на имя гражданина, в его личный кабинет будет направлено специальное уведомление. Если пользователь действительно заказал данный товар, он подтверждает отправление через систему.
В случае обнаружения ошибки в данных или если гражданин не совершал такой заказ, предусмотрена возможность отклонить отправление. Благодаря этому механизму граждане освобождаются от ответственности за грузы, которые им не принадлежат.
С помощью данной услуги можно детально проверить информацию о каждом отправлении, включая вес, стоимость и содержимое груза. Внедрение отдельных кнопок подтверждения или отклонения для каждой посылки ускорит процесс принятия решения.
Самое главное, что эта система служит для предотвращения незаконного использования паспортных данных граждан третьими лицами. Ожидается, что новая цифровая возможность значительно ускорит процесс таможенного оформления.
Также сократятся различные недоразумения, которые могут возникнуть при получении грузов, и граждане будут надежно защищены от чужих отправлений. Желающие воспользоваться данной услугой могут зайти в таможенный раздел портала и управлять всей информацией, касающейся их отправлений.
Подобные реформы являются важным шагом на пути к дальнейшему совершенствованию системы электронного правительства в нашей стране и созданию удобств для населения.