Qirg‘iziston O‘zbekistondan yuborilgan 21 tonna tarvuzni ortga qaytardi
Joriy yilning 28-may kuni O‘zbekistondan qo‘shni Qirg‘iziston Respublikasiga olib borilgan yirik hajmdagi qishloq xo‘jaligi mahsuloti ortga qaytarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Do‘stlik chegara o‘tkazish punktida amalga oshirilgan fitosanitariya nazorati tadbirlari davomida inspektorlar 21 tonna tarvuz yuklangan transport vositasini to‘xtatib, tegishli tekshiruvdan o‘tkazishgan. Bu haqda Qirg‘iziston Qishloq xo‘jaligi vazirligi rasmiy ma’lumot tarqatdi.
O‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida karantin nazorati ostida bo‘lgan ushbu mahsulotlarning qadoqlarida majburiy belgi va yorliqlar mavjud emasligi ma’lum bo‘ldi. Amaldagi tartib-qoidalarga ko‘ra, eksport qilinayotgan mahsulotlar maxsus markirovka bilan ta’minlangan bo‘lishi shart.
Mazkur holat Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi doirasida belgilangan fitosanitariya talablarining jiddiy buzilishi sifatida baholandi. Shu sababli, ushbu yukning Qirg‘iziston hududiga kirishiga ruxsat berilmadi.
Amaldagi qonunchilik talablaridan kelib chiqib, 21 tonna tarvuz mahsuloti darhol O‘zbekistonga qaytarib yuborildi. Rasmiy idoralarning ta’kidlashicha, bunday choralar mamlakatning fitosanitariya xavfsizligini ta’minlash, ichki bozorni himoya qilish hamda turli zararli obyektlarning kirib kelishining oldini olish maqsadida amalga oshiriladi.
Ushbu voqea eksportyor tadbirkorlar uchun xalqaro savdo qoidalariga qat’iy rioya qilish naqadar muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi. Mahsulotlarni xorijga olib chiqishda nafaqat uning sifati, balki hujjatlarining to‘g‘riligi va qadoqlashdagi majburiy talablar ham asosiy o‘rin tutadi.
Aks holda, tadbirkorlar nafaqat vaqt, balki katta miqdorda moddiy zarar ko‘rishlari mumkin. Hozirda tegishli soha mutaxassislari tomonidan bu kabi holatlarning qaytarilmasligi bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borilmoqda.

Киргизия вернула 21 тонну арбузов, отправленных из Узбекистана
28 мая текущего года из Узбекистана в Республику Кыргызстан был возвращен крупный объем сельскохозяйственной продукции. Об этом сообщило Zamin.uz.На пункте пропуска «Дружба» в ходе проведения фитосанитарного контроля инспекторы остановили транспортное средство, загруженное 21 тонной арбузов, и провели соответствующую проверку. Об этом официально сообщило Министерство сельского хозяйства Кыргызстана.
В результате проведенных проверок выяснилось, что у данной продукции, находящейся на карантинном контроле, отсутствуют обязательные маркировки и этикетки. Согласно действующим правилам, экспортируемая продукция должна быть обеспечена специальной маркировкой.
Данная ситуация была оценена как серьезное нарушение фитосанитарных требований, установленных в рамках Евразийского экономического союза. По этой причине ввоз данного груза на территорию Кыргызстана не был разрешен.
Согласно действующему законодательству, 21 тонна арбузов была немедленно возвращена в Узбекистан. Как подчеркивают официальные органы, такие меры направлены на обеспечение фитосанитарной безопасности страны, защиту внутреннего рынка и предотвращение проникновения вредных организмов.
Этот случай еще раз показал экспортерам важность строгого соблюдения международных торговых правил. При экспорте продукции важны не только ее качество, но и правильность документов, а также соблюдение обязательных требований по маркировке.
В противном случае экспортеры рискуют не только потерей времени, но и значительными материальными потерями. В настоящее время специалисты соответствующей отрасли проводют разъяснительную работу по предотвращению подобных случаев.