O‘zbekistonda beshta yangi yirik sel va suv ombori quriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan sel va toshqin suvlaridan samarali foydalanishga doir yangi qaror mamlakatimiz suv xo‘jaligi tizimida muhim burilish yasashi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur hujjatga muvofiq, 2027–2030-yillar davomida respublikamizning turli hududlarida beshta yirik sel-suv ombori barpo etiladi. Ushbu loyihalar asosan Jizzax, Samarqand va Toshkent viloyatlarining tog‘li hamda tog‘oldi hududlarini qamrab oladi.
Yangi suv inshootlarini qurish uchun aniq manzillar belgilab olindi. Jumladan, Jizzax viloyatining Baxmal tumanidagi Tangatopdisoy, Samarqand viloyatining Urgut tumanidagi G‘ijduvonsoy va Choshtepasoy, Qo‘shrabot tumanidagi Oqtepasoy hamda Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi Oqsoqotasoy hududlarida zamonaviy gidrotexnik inshootlar qad rostlaydi.
Ushbu omborlarning ishga tushirilishi natijasida minglab gektar maydonlarning suv ta’minoti tubdan yaxshilanadi va qishloq xo‘jaligida foydalanilmayotgan yerlarni o‘zlashtirish imkoniyati kengayadi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi suv zaxiralari evaziga Samarqand viloyatida 7 ming gektar, Toshkent viloyatida 2 ming gektar va Jizzax viloyatida 300 gektar yerning suv ta’minoti barqarorlashadi.
Bundan tashqari, Samarqand va Toshkent viloyatlarida jami 3,6 ming gektardan ortiq yangi yer maydonlari qishloq xo‘jaligi oborotiga kiritiladi. Bu esa hududlarda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va mahsulot yetishtirish hajmini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi.
Mutaxassislar tomonidan respublika bo‘ylab kichik suv omborlarini qurish mumkin bo‘lgan jami 60 ta istiqbolli maydon aniqlangan. Sel-suv omborlarining asosiy vazifasi nafaqat suv to‘plash, balki bahorgi sel va toshqinlarning salbiy oqibatlarini yumshatishdan iboratdir.
Ushbu suv manbalaridan oqilona foydalanish orqali qishloq joylarda yangi ish o‘rinlari yaratiladi va aholi daromadlari oshadi. Loyihalarni moliyalashtirishda davlat-xususiy sheriklik tamoyillariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Xususan, Jizzax va Toshkent viloyatlaridagi ayrim inshootlar qurilishiga xususiy investorlar jalb etiladi. Shuningdek, suv omborlari atrofida turizm maskanlari, dam olish zonalari va baliqchilik xo‘jaliklarini tashkil etishga ruxsat berilishi hududlarning iqtisodiy jozibadorligini yanada oshiradi.
Davlat tomonidan esa ushbu ob’ektlar uchun zarur bo‘lgan barcha muhandislik va kommunikatsiya tarmoqlari yetkazib berilishi kafolatlanadi.

В Узбекистане построят пять новых крупных селевых и водохранилищ
Новое постановление о эффективном использовании селевых и паводковых вод, подписанное Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, должно стать важным поворотным моментом в системе водного хозяйства нашей страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данному документу, в период 2027–2030 годов в различных регионах республики будут построены пять крупных селехранилищ. Эти проекты охватят преимущественно горные и предгорные районы Джизакской, Самаркандской и Ташкентской областей.
Для строительства новых гидротехнических сооружений определены конкретные локации. В частности, современные гидротехнические сооружения будут возведены в районах Тангатопдисой в Бахмальском районе Джизакской области, Гиждувонсой и Чоштепасой в Ургутском районе, Октепасой в Кушработском районе Самаркандской области, а также в районе Оксокотасой в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
В результате ввода в эксплуатацию этих водохранилищ будет коренным образом улучшено водоснабжение тысяч гектаров площадей и расширятся возможности освоения неиспользуемых в сельском хозяйстве земель. Согласно расчетам, за счет новых запасов воды стабилизируется водоснабжение 7 тысяч гектаров в Самаркандской области, 2 тысяч гектаров в Ташкентской области и 300 гектаров в Джизакской области.
Кроме того, в Самаркандской и Ташкентской областях в сельскохозяйственный оборот будет введено более 3,6 тысячи гектаров новых земель. Это послужит обеспечению продовольственной безопасности в регионах и значительному увеличению объемов производства продукции.
Специалистами по всей республике определено в общей сложности 60 перспективных участков, где возможно строительство малых водохранилищ. Основная задача селехранилищ заключается не только в сборе воды, но и в смягчении негативных последствий весенних селей и паводков.
Рациональное использование этих водных ресурсов позволит создать новые рабочие места в сельской местности и повысить доходы населения. При финансировании проектов особое внимание уделяется принципам государственно-частного партнерства.
В частности, к строительству некоторых сооружений в Джизакской и Ташкентской областях будут привлечены частные инвесторы. Также разрешение на организацию вокруг водохранилищ туристических центров, зон отдыха и рыбоводных хозяйств еще больше повысит экономическую привлекательность регионов.
Со стороны государства гарантируется подведение всех необходимых инженерных и коммуникационных сетей к этим объектам.