O‘zbekistonda havo harorati ko‘tarilishi bilan hovli va ko‘cha hududlarida gilam yuvish an’anasi avjiga chiqadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq joriy yilda ushbu jarayon ijtimoiy tarmoqlarda qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Tarqalayotgan xabarlarga ko‘ra, ayrim hududlarda ichimlik suvidan maishiy maqsadlarda, xususan, gilam yuvish uchun foydalangan fuqarolarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rilayotgani va yirik miqdorda jarimalar belgilanayotgani aytilmoqda.
Xususan, internet foydalanuvchilari orasida suvni isrof qilganlik uchun jarima miqdori qariyb 3,7 million so‘mga yetayotgani haqidagi ma’lumotlar keng tarqalmoqda. Shuningdek, suv resurslaridan noo‘rin foydalanish holatlari aniqlanganda, bazaviy hisoblash miqdorining bir baravaridan uch baravarigacha bo‘lgan miqdorda ma’muriy jazo choralari qo‘llanishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar berilmoqda.
Bunday xabarlar ko‘plab yurtdoshlarimiz orasida turlicha savollar va xavotirlarni keltirib chiqardi. Soha mutaxassislari va mutasaddi tashkilotlar ushbu masalaga oydinlik kiritar ekan, har bir holat alohida o‘rganilishini ta’kidlamoqda.
Jarima miqdori va ko‘riladigan chora suvdan foydalanish qoidalarining buzilish darajasiga qarab belgilanishi qayd etilgan. Shu bilan birga, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan barcha xabarlar ham rasmiy asosga ega emasligini unutmaslik lozim.
Shunga qaramay, mutaxassislar aholini bebaho ne’mat hisoblangan ichimlik suvidan oqilona va tejamkorlik bilan foydalanishga chaqirmoqda. Suv isrofi nafaqat moddiy zarar, balki ekologik muammo hamdir.
Shu sababli, gilamlarni maxsus korxonalarda yoki suvni qayta ishlovchi shoxobchalarda yuvish tavsiya etiladi. Bu nafaqat ortiqcha xarajatlarning oldini oladi, balki atrof-muhitni asrashga ham xizmat qiladi.
Fuqarolardan amaldagi qoidalarga rioya qilish va suv resurslariga nisbatan mas’uliyatli bo‘lish so‘raladi. Rasmiy ma’lumotlarga tayanib ish ko‘rish har qanday tushunmovchiliklarning oldini olishga yordam beradi.

Граждане, стиравшие ковры в питьевой воде, могут быть оштрафованы на крупную сумму
С повышением температуры воздуха в Узбекистане набирает обороты традиция стирки ковров во дворах и на улицах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако в текущем году этот процесс вызвал бурные обсуждения в социальных сетях. Согласно распространяемым сообщениям, в некоторых регионах в отношении граждан, использующих питьевую воду в бытовых целях, в частности для стирки ковров, принимаются строгие меры и назначаются крупные штрафы.
В частности, среди пользователей интернета широко распространилась информация о том, что сумма штрафа за растрату воды достигает почти 3,7 миллиона сумов. Также поступают предупреждения о том, что при выявлении случаев ненадлежащего использования водных ресурсов могут быть применены меры административного наказания в размере от одного до трехкратного размера базовой расчетной величины.
Подобные сообщения вызвали различные вопросы и опасения среди многих наших соотечественников. Специалисты отрасли и профильные организации, внося ясность в этот вопрос, подчеркивают, что каждый случай изучается индивидуально.
Отмечается, что размер штрафа и принимаемые меры определяются в зависимости от степени нарушения правил водопользования. В то же время следует помнить, что не все сообщения, распространяемые в социальных сетях, имеют официальное основание.
Несмотря на это, специалисты призывают население использовать питьевую воду, которая считается бесценным благом, разумно и экономно. Растрата воды является не только материальным ущербом, но и экологической проблемой.
В связи с этим рекомендуется стирать ковры на специализированных предприятиях или в пунктах с системой очистки воды. Это не только предотвратит лишние расходы, но и послужит сохранению окружающей среды.
Граждан просят соблюдать действующие правила и быть ответственными по отношению к водным ресурсам. Опора на официальную информацию поможет избежать любых недоразумений.