Qurbon hayiti kunlarida sog‘liqni saqlash tizimi qanday ishlaydi
Yurtimizda ulug‘ ayyom – Qurbon hayiti munosabati bilan yurtdoshlarimiz ketma-ket besh kun davomida ko‘tarinki kayfiyatda hordiq chiqarishadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Albatta, bunday uzoq dam olish kunlarida aholi salomatligini muhofaza qilish, fuqarolarimiz uchun sifatli tibbiy yordam ko‘rsatish tizimini shay holatda ushlab turish nihoyatda muhim ahamiyatga ega. Sog‘liqni saqlash vazirligi bayram kunlarida ham tibbiyot xodimlari o‘z vazifasini sidqidildan bajarishini ma’lum qildi.
Aholiga tez va samarali tibbiy xizmat ko‘rsatishni muvofiqlashtirish maqsadida vazirlik qoshida maxsus tezkor shtab ham tashkil etilgan. Xo‘sh, 27–31 may kunlari sog‘liqni saqlash tizimi qay tartibda ishlaydi?
Muhim ma’lumotlarni siz uchun tizimlashtirdik. Bayram kunlari bo‘lishiga qaramay, yurtdoshlarimiz salomatligi doimiy nazoratda bo‘ladi.
Tuman, shahar, viloyat hamda respublika miqyosidagi barcha yirik shifoxonalarda tibbiyot xodimlari qonunda belgilangan tartibda, maxsus jadval asosida navbatchilikni tashkil qilishadi. Shuningdek, ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari va tibbiyot oliy o‘quv yurtlarining yetakchi klinikalari ham o‘z faoliyatini davom ettiradi.
Hududlarda yangidan tashkil etilgan 39 ta tumanlararo qo‘shma shikastlanish va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlari ham navbatchilik rejimida ishlaydi. Favqulodda vaziyatlarda aholiga birinchi yordamni ko‘rsatish uchun shoshilinch tibbiyot tizimi kuchaytirgan tartibda, kechayu kunduz faoliyat yuritadi.
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, uning viloyatlardagi 13 ta filiali hamda hududlardagi 200 ga yaqin shoshilinch tibbiy yordam bo‘limida navbatchi shifokor va hamshiralar 24 soat davomida xizmatda bo‘lishadi. Respublika tez tibbiy yordam markazining 14 ta hududiy filiali, 167 ta yirik stansiyasi, 63 ta podstansiyasi hamda 1 436 ta tayanch maskanida 2 860 dan ziyod tibbiy yordam brigadasi odatiy tartibda, o‘z vaqtida chaqiruvga yetib borish uchun tayyor turadi.
Oila quvonchi bo‘lmish jajji shahzoda va malikalarning dunyoga kelishi hamda farzandlarimiz sog‘lig‘i ushbu go‘zal ayyom kunlarida alohida e’tiborda bo‘ladi. Mamlakatimizdagi barcha tug‘uruq majmualari hamda bolalar davolash muassasalari bayram kunlari hech qanday tanaffuslarsiz, uzluksiz rejimda o‘z ishini davom ettiradi.
Go‘zal an’analarimizga muvofiq, 27 may kuni erta tongdan yurtimiz masjidlarida Qurbon hayiti namozi ado etiladi. Ushbu muqaddas onlarda namozxonlarning sog‘lig‘i va xavfsizligini ta’minlash maqsadida barcha jome masjidlarida tajribali shifokorlardan iborat tez tibbiy yordam brigadalarining maxsus navbatchiligi to‘liq yo‘lga qo‘yiladi.
Bayram kunlari barcha yurtdoshlarimizga sihat-salomatlik va oilaviy xotirjamlik tilaymiz. Dam olish kunlaringiz mazmunli o‘tsin!
Sog‘liqni saqlash tizimi vakillari hamisha shafqat va mas’uliyat bilan xizmat qilishga intiladi. Har bir fuqaro uchun tibbiy yordamning sifatli va o‘z vaqtida ko‘rsatilishi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Shu sababli, har qanday noqulaylik yuz berganda bemorlar qo‘rquvga tushmasdan, tegishli muassasalarga murojaat qilishlari mumkin. Tibbiyot sohasidagi kadrlar va texnik resurslar bayram kunlarida ham to‘liq ishlashi ta’minlangan.
Bu esa jamiyatda barqarorlik va ishonch muhitini mustahkamlashga xizmat qiladi. Yurtimizda tinchlik va osoyishtalik hukm surgan paytda sog‘lom avlodni tarbiyalash va oila qadriyatlarini yuksak baholash bizning muqaddas burchimizdir.

Как будет работать система здравоохранения в дни Курбан-хайта
В связи с великим праздником – Курбан-хайтом, наши соотечественники будут отдыхать в приподнятом настроении в течение пяти дней подряд. Об этом сообщило Zamin.uz.
Безусловно, в такие продолжительные праздничные дни крайне важным является сохранение здоровья населения и поддержание системы оказания качественной медицинской помощи гражданам в состоянии полной готовности. Министерство здравоохранения сообщило, что медицинские работники будут добросовестно выполнять свои обязанности и в праздничные дни.
В целях координации быстрого и эффективного оказания медицинских услуг населению при министерстве был создан специальный оперативный штаб. Итак, в каком режиме будет работать система здравоохранения в период с 27 по 31 мая?
Мы систематизировали для вас важную информацию. Несмотря на праздничные дни, здоровье наших соотечественников будет находиться под постоянным контролем.
Во всех крупных больницах районного, городского, областного и республиканского уровней медицинские работники организуют дежурство на основе специального графика в порядке, установленном законом. Также продолжат свою деятельность специализированные научно-практические медицинские центры и ведущие клиники высших медицинских учебных заведений.
В регионах в режиме дежурства будут работать 39 недавно созданных межрайонных центров сочетанных травм и острых сердечно-сосудистых заболеваний. Для оказания первой помощи населению в чрезвычайных ситуациях система скорой медицинской помощи будет функционировать в усиленном режиме круглосуточно.
В Республиканском научном центре скорой медицинской помощи, его 13 филиалах в областях, а также в почти 200 отделениях скорой медицинской помощи в регионах дежурные врачи и медсестры будут находиться на службе 24 часа в сутки. Более 2 860 бригад медицинской помощи в 14 территориальных филиалах Республиканского центра скорой помощи, 167 крупных станциях, 63 подстанциях и 1 436 опорных пунктах будут готовы к своевременному выезду по вызову в обычном режиме.
Особое внимание в эти прекрасные праздничные дни будет уделено рождению маленьких принцев и принцесс, приносящих радость в семью, а также здоровью наших детей. Все родильные комплексы и детские лечебные учреждения страны продолжат свою работу в непрерывном режиме, без каких-либо перерывов в праздничные дни.
Согласно нашим прекрасным традициям, рано утром 27 мая в мечетях нашей страны будет совершена праздничная молитва Курбан-хайта. В целях обеспечения здоровья и безопасности молящихся в этих священных местах во всех джума-мечетях будет полностью организовано специальное дежурство бригад скорой медицинской помощи, состоящих из опытных врачей.
Желаем всем нашим соотечественникам крепкого здоровья и семейного благополучия в праздничные дни. Пусть ваши выходные пройдут содержательно!
Представители системы здравоохранения всегда стремятся служить с милосердием и ответственностью. Качественное и своевременное оказание медицинской помощи каждому гражданину является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Поэтому при возникновении любых неудобств пациенты могут без опасений обращаться в соответствующие учреждения. Обеспечена полная работа кадров и технических ресурсов в сфере здравоохранения и в праздничные дни.
Это способствует укреплению атмосферы стабильности и доверия в обществе. В период, когда в нашей стране царят мир и спокойствие, воспитание здорового поколения и высокая оценка семейных ценностей являются нашим священным долгом.