Malika savdo majmuasida IMEI kodlarini rasmiylashtirish narxi 30 dollardan 250 dollargacha ko‘tarildi, deb Kursiv xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Facebook’dagi Potrebitel.uz guruhining a’zolari ayrim sotuvchilar bu xizmat uchun hatto 400 dollar so‘rayotgani haqida ma’lumot berishdi. Foydalanuvchilarning fikricha, O‘zbekistonda IMEI ro‘yxatga olish tizimi mavjud bo‘lsa-da, uning tartibi murakkab va tushunarsizdir.
Ba’zi foydalanuvchilar IMEI kodini rasmiylashtirish uchun bojxona deklaratsiyasini taqdim etish zarurligini ta’kidlashdi. Ammo aeroportlarda bu borada hech qanday e’lonlar yo‘qligi sababli ko‘pchilik yo‘lovchilar bu haqda xabardor emas.
Deklaratsiyani pullik asosda olishga harakat qilganlar Bojxona qo‘mitasi orqali bu jarayon juda qiyin va qimmat ekanini bildirishgan. Kerakli hujjatlar tayyorlangach, IMEI kodini ro‘yxatga olish jarayoni bir necha daqiqa davom etadi.
Foydalanuvchilar boshqalarni telefon sotib olayotganda IMEI kodini tekshirishga chaqirmoqda. Shuningdek, eslatib o‘tamiz, 2025 yil boshidan boshlab O‘zbekistonga olib kirilgan barcha telefonlar bojxona deklaratsiyasida ko‘rsatilishi majburiy hisoblanadi.

Цена оформления IMEI возросла от 30 до 400 долларов
В торговом комплексе "Малика" цена оформления IMEI-кодов возросла от 30 до 250 долларов, сообщает Kursiv. Об этом сообщает Zamin.uz.
Члены группы Potrebitel.uz в Facebook сообщили, что некоторые продавцы требуют за эту услугу даже 400 долларов. По мнению пользователей, хотя в Узбекистане существует система регистрации IMEI, ее порядок сложен и непонятен.
Некоторые пользователи подчеркнули необходимость предоставления таможенной декларации для оформления IMEI-кода. Однако из-за отсутствия каких-либо объявлений в аэропортах большинство пассажиров не осведомлены об этом.
Тем, кто пытался получить декларацию на платной основе, сообщили, что этот процесс через Таможенный комитет очень сложен и дорог. После подготовки необходимых документов процесс регистрации IMEI-кода занимает всего несколько минут.
Пользователи призывают других проверять IMEI-код при покупке телефона. Также напоминаем, что с начала 2025 года все телефоны, ввезенные в Узбекистан, должны быть указаны в таможенной декларации.