Magistraturaga hujjat topshirish jarayoni boshlandi
Respublikadagi davlat oliy ta’lim muassasalari magistratura yo‘nalishlariga 2025/2026 o‘quv yili uchun hujjat topshirish jarayoni rasmiy ravishda boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu jarayon 8 iyuldan e’tiboran faoliyat yuritmoqda va bir hafta kechikkan holda boshlangani ma’lum qilindi. Abituriyentlar my.edu.uz rasmiy elektron platformasi orqali o‘zlari tanlagan mutaxassisliklar bo‘yicha 30 iyulga qadar, shu kun ham kiritilgan holda, onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Magistratura bosqichiga qabul jarayonida faqat belgilangan talab darajasidagi milliy yoki xalqaro til sertifikatiga ega bo‘lgan nomzodlar ishtirok etish huquqiga ega bo‘ladi. Bu talab abituriyentlarning kasbiy salohiyati va bilimlarini yuqori darajada baholashga qaratilgan.
Har bir nomzod o‘z tanlagan yo‘nalishiga mos ravishda sertifikat talablarini oldindan o‘rganishi va ro‘yxatdan o‘tish jarayonida xatoliklarga yo‘l qo‘ymasligi muhimdir. Bugungi kunda magistratura ta’limi nafaqat ilmiy faoliyatga, balki mutaxassis sifatida yuksalish imkoniyatlarini ham yaratmoqda.
Shu sababli, ushbu bosqichga kirishni maqsad qilganlar barcha shart va talablarni diqqat bilan o‘rganib chiqishlari lozim. Bu jarayon kelajakdagi kasbiy rivojlanish uchun muhim qadam hisoblanadi.

Процесс подачи документов в магистратуру начался
В республике официально начался процесс подачи документов в магистратуру государственных высших учебных заведений на 2025/2026 учебный год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс начался с 8 июля и, как стало известно, начался с недельным опозданием. Абитуриенты могут зарегистрироваться онлайн по выбранным специальностям до 30 июля включительно через официальную электронную платформу my.edu.uz.
В процессе приема в магистратуру право участвовать имеют только кандидаты, обладающие сертификатом национального или международного уровня, соответствующим установленному уровню требований. Это требование направлено на высокую оценку профессионального потенциала и знаний абитуриентов.
Каждому кандидату важно заранее изучить требования к сертификатам в соответствии с выбранной специальностью и избегать ошибок в процессе регистрации. В настоящее время магистратура создает возможности не только для научной деятельности, но и для карьерного роста как специалиста.
По этой причине тем, кто стремится поступить на этот уровень, необходимо внимательно изучить все условия и требования. Этот процесс является важным шагом для будущего профессионального развития.