O‘zbekistonda qattiq issiqliklardan so‘ng yangi hafta yoqimli o‘zgarishlar bilan boshlanadi, deb xabar berdi Uzgidromet. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
7-11 iyul kunlari mamlakat bo‘ylab havo harorati bosqichma-bosqich pasayishi kutilmoqda. Bu o‘zgarish ayniqsa jaziramadan aziyat chekkanlar uchun yengillik bo‘ladi.
Mutaxassislarning ma’lumotlariga ko‘ra, dushanba kuni harorat +36 dan +41 darajagacha bo‘ladi. 8-9 iyul kunlari bu ko‘rsatkich +33 dan +38 darajagacha tushadi.
10-11 iyulda esa harorat yanada pasayib, +31 dan +36 darajagacha bo‘ladi. Janubiy hududlarda hafta oxirida issiqlik biroz saqlanib, +37 dan +40 darajagacha bo‘lishi mumkin.
Bu davrda respublikaning ko‘p hududlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi. Faqat Farg‘ona vodiysi, tog‘oldi va tog‘li hududlarda 9-10 iyul kunlari qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud.
Bu qishloq xo‘jaligi va tabiat ishqibozlari uchun muhim yangilik hisoblanadi. Havodagi o‘zgarishlar natijasida ayrim joylarda shamol tezligi 13-18 metr/soniyagacha kuchayishi, chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkin.
Bu ayniqsa ochiq havoda ishlovchilar va allergiyaga moyil odamlar uchun ogohlantirishdir. Poytaxt Toshkentda ob-havo biroz bulutli va o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
7 iyul kuni harorat +39 dan +41 darajagacha, 8-9 iyul kunlari +35 dan +38 darajagacha, 10-11 iyulda esa +32 dan +37 darajagacha bo‘ladi. Hafta davomida kuzatiladigan bu iqlim o‘zgarishi nafaqat yengillik, balki kundalik ishlar va sog‘likni saqlash uchun qulay imkoniyat yaratadi.

Температура понизится, и в начале недели погода станет более легкой
В Узбекистане после сильной жары новая неделя начнется с приятных изменений, сообщает Уzgidromet. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 7 по 11 июля ожидается поэтапное снижение температуры воздуха по всей стране. Это изменение станет облегчением, особенно для тех, кто страдал от жары.
По данным специалистов, в понедельник температура будет от +36 до +41 градусов. 8-9 июля этот показатель снизится до +33 и +38 градусов.
10-11 июля температура еще больше снизится, составив от +31 до +36 градусов. В южных регионах в конце недели жара может немного сохраниться, достигнув +37 и +40 градусов.
В этот период в большинстве регионов республики осадки не ожидаются. Только в Ферганской долине, предгорьях и горных районах 9-10 июля возможны кратковременные дожди.
Это важная новость для любителей сельского хозяйства и природы. В результате изменений в атмосфере в некоторых местах скорость ветра может усилиться до 13-18 метров в секунду, могут возникнуть пыльные бури.
Это особенно предупреждение для людей, работающих на открытом воздухе и склонных к аллергиям. В столице Ташкенте погода будет немного облачной и изменчивой, осадки не ожидаются.
7 июля температура будет от +39 до +41 градусов, 8-9 июля от +35 до +38 градусов, а 10-11 июля от +32 до +37 градусов. Эти климатические изменения на протяжении недели создадут не только облегчение, но и удобные условия для повседневной работы и сохранения здоровья.