O‘zbekiston yo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qiladi
O‘zbekiston qonunchilik tizimida yo‘l infratuzilmasini yanada zamonaviylashtirishga qaratilgan muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi majlisida “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi yangi qonun loyihasi konseptual jihatdan ko‘rib chiqilib, birinchi o‘qishda ma’qullandi. Ushbu loyiha yo‘l infratuzilmasini aholi va iqtisodiyotning rivojlanish sur’atlariga mos ravishda rejalashtirishni nazarda tutadi.
Yangi qonun loyihasida yo‘llarni rejalashtirish mexanizmi joriy etiladi, bu jarayonda aholi fikri va atrof-muhitga ta’sir masalalariga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, piyodalar uchun to‘siqsiz muhit yaratish, yo‘llarning barqarorligini ta’minlash uchun yangi talablar belgilangan.
Qonunga ko‘ra, kommunikatsiya tarmoqlarini qurish jarayonida yo‘llarning avvalgi holatini tiklash xarajatlari qoplanadi. Bundan tashqari, katta hajmli va og‘ir vaznli transport vositalarining harakatlanishini tartibga solish hamda xizmat ko‘rsatish obyektlarini joylashtirish bo‘yicha aniq qoidalar joriy etiladi.
Loyihaning muhim jihatlaridan biri pulli yo‘llar tarmog‘ini tashkil etish va ushbu sohada investorlarga imtiyozlar berishdir. Bu yangi yo‘llar qurilishi va mavjud tarmoqni sifatli saqlash uchun xorijiy investitsiyalarni jalb etishga xizmat qiladi.
Ekspertlar fikricha, ushbu qonun loyihasi yo‘l infratuzilmasi sohasida davlat boshqaruvini takomillashtirish, yo‘l sifatini oshirish va transport tizimining uzoq muddat samarali ishlashini ta’minlashga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.

Узбекистан модернизирует дорожную инфраструктуру
В законодательной системе Узбекистана осуществляются важные изменения, направленные на дальнейшую модернизацию дорожной инфраструктуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
На заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса концептуально рассмотрен новый проект закона "О автомобильных дорогах" и одобрен в первом чтении. Данный проект предполагает планирование дорожной инфраструктуры в соответствии с темпами развития населения и экономики.
В новом проекте закона вводится механизм планирования дорог, при этом особое внимание уделяется мнению населения и вопросам воздействия на окружающую среду. Также установлены новые требования для создания безбарьерной среды для пешеходов и обеспечения устойчивости дорог.
Согласно закону, расходы на восстановление прежнего состояния дорог будут покрываться в процессе строительства коммуникационных сетей. Кроме того, будут введены четкие правила для регулирования движения крупногабаритных и тяжелых транспортных средств, а также размещения объектов обслуживания.
Одним из важных аспектов проекта является создание сети платных дорог и предоставление льгот для инвесторов в этой сфере. Это будет способствовать привлечению иностранных инвестиций для строительства новых дорог и качественного содержания существующей сети.
По мнению экспертов, данный проект закона является важным шагом, направленным на совершенствование государственного управления в сфере дорожной инфраструктуры, повышение качества дорог и обеспечение долгосрочной эффективной работы транспортной системы