O‘zbekistonda 8 iyulda issiq va chang-to‘zon bo‘ladi
O‘zbekiston gidrometeorologiya xizmati 8 iyul, seshanba kuni kutilayotgan ob-havo haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Toshkent shahrida havo asosan bulutli bo‘lib, vaqti-vaqti bilan o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 metr/sekund tezlikda esadi, kunning ikkinchi yarmida 10-12 metr/sekundgacha kuchayishi va ba’zi joylarda chang-to‘zon kuzatilishi mumkin.
Harorat kechasi 23-25 daraja, kunduzi 37-39 daraja atrofida bo‘ladi. Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida havo bulutli, ba’zan o‘zgaruvchan ko‘rinishda bo‘lib, yog‘ingarchilik yo‘q.
Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 metr/sekundgacha kuchayadi, chang-to‘zon kuzatilishi ehtimoli bor. Harorat kechasi 20-25, kunduzi 33-38 daraja atrofida bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham havo bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik yo‘q. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi hududlarda 15-20 metr/sekundgacha kuchayadi va chang-to‘zon yuzaga keladi.
Harorat kechasi 25-30, kunduzi 35-40 daraja bo‘ladi. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo bulutli, ba’zan o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 metr/sekundgacha kuchayishi va chang-to‘zon kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22-27, kunduzi 34-39 daraja atrofida bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo bulutli, ba’zan o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 metr/sekundgacha kuchayadi, chang-to‘zon kuzatilishi ehtimoli mavjud.
Harorat kechasi 25-30, kunduzi 38-43 daraja atrofida bo‘ladi. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik yo‘q.
Shamol sharqdan 5-10 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 metr/sekundgacha kuchayishi, ayrim hududlarda chang-to‘zon kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22-27, kunduzi 33-38 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 metr/sekundgacha kuchayishi mumkin.
Harorat kechasi 15-20, kunduzi 25-30 daraja atrofida bo‘ladi. Umuman, mamlakat bo‘ylab issiq va quruq ob-havo saqlanadi.

В Узбекистане 8 июля будет жарко и пыльная буря
Узбекская гидрометеорологическая служба предоставила информацию о погоде, ожидаемой 8 июля, во вторник. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Ташкенте погода будет в основном облачной, временами изменчивой, осадки не ожидаются. Ветер будет дуть с востока со скоростью 3-8 метров в секунду, во второй половине дня может усилиться до 10-12 метров в секунду, и в некоторых местах возможна пыльная буря.
Температура ночью составит 23-25 градусов, днем 37-39 градусов. В Каракалпакстане и Хорезмской области погода облачная, иногда изменчивая, осадков нет.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах может усилиться до 13-18 метров в секунду, существует вероятность пыльной бури. Температура ночью составит 20-25, днем 33-38 градусов.
В Бухарской и Навоийской областях также погода облачная, в некоторых местах изменчивая, осадков нет. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых районах может усилиться до 15-20 метров в секунду, и возможна пыльная буря.
Температура ночью составит 25-30, днем 35-40 градусов. В Ташкенте, Сырдарье, Джизаке и Самарканде погода облачная, иногда изменчивая, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах может усилиться до 13-18 метров в секунду, и возможна пыльная буря. Температура ночью составит 22-27, днем 34-39 градусов.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода облачная, иногда изменчивая, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах может усилиться до 13-18 метров в секунду, существует вероятность пыльной бури.
Температура ночью составит 25-30, днем 38-43 градуса. В Андижане, Намангане и Фергане погода облачная, в некоторых местах изменчивая, осадков нет.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 5-10 метров в секунду, в некоторых местах может усилиться до 13-18 метров в секунду, в некоторых районах возможна пыльная буря. Температура ночью составит 22-27, днем 33-38 градусов.
В предгорьях и горных районах республики погода облачная, в некоторых местах изменчивая, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах может усилиться до 13-18 метров в секунду.
Температура ночью составит 15-20, днем 25-30 градусов. В целом, по стране ожидается жаркая и сухая погода.