Toshkent viloyatining Burchmulla hududida shamol elektr stansiyasi qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hududiy hokimlik matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, ushbu loyiha yiliga 129,6 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarishni ko‘zda tutadi. Qurilish uchun 10 gektar yer maydoni ajratilgan.
Stansiyaning rejalashtirilgan quvvati 20 megavattni tashkil etadi. Loyiha qiymati taxminan 28 million dollar, ya’ni 354 milliard so‘m atrofida baholanmoqda.
Viloyat hokimligi ta’kidlashicha, shamol elektr stansiyasi ishga tushirilgach, yiliga 811 ming kub metr tabiiy gaz yoki 3,1 ming tonna ko‘mir tejab qolish imkoniyati paydo bo‘ladi. Shuningdek, O‘zbekiston Yevropa mamlakatlariga “yashil energiya” eksport qilish tashabbusiga qo‘shilgan.
Bu loyihada Ozarbayjon va Qozog‘iston energetika kompaniyalari hamkor sifatida ishtirok etmoqda. Elektr energiyasi Qora dengiz tubi orqali yotqiziladigan kabel yordamida uzatiladi.
Ushbu loyiha mamlakatimiz energetika sohasida ekologik va iqtisodiy jihatdan muhim qadam hisoblanadi.

В Бурчмулле будет построена ветряная электростанция мощностью 20 МВт
В Ташкентской области в районе Бурчмула планируется строительство ветровой электростанции. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы районной администрации, данный проект предусматривает производство 129,6 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год. Для строительства выделено 10 гектаров земельного участка.
Запланированная мощность станции составит 20 мегаватт. Стоимость проекта оценивается примерно в 28 миллионов долларов, то есть около 354 миллиардов сумов.
По словам областной администрации, после запуска ветровой электростанции появится возможность экономить 811 тысяч кубометров природного газа или 3,1 тысячи тонн угля в год. Также Узбекистан присоединился к инициативе по экспорту "зеленой энергии" в европейские страны.
В этом проекте участвуют энергетические компании Азербайджана и Казахстана в качестве партнеров. Электрическая энергия будет передаваться с помощью кабеля, который будет проложен по дну Черного моря.
Этот проект считается важным шагом в экологическом и экономическом плане для энергетической сферы нашей страны.