Noqonuniy chiqindi uchun 7,9 milliard jarima qo‘llandi
O‘zbekiston bo‘ylab noqonuniy chiqindi tashlash holatlari uchun jami 7,9 milliard so‘m miqdorida jarimalar qo‘llandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.uz xabar berdi. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvaridan iyunigacha bo‘lgan davrda respublika hududida 15 mingga yaqin noqonuniy chiqindi holatlari aniqlangan.
Shu davr mobaynida 14,7 ming ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan. Ularga jami 7,9 milliard so‘m jarima belgilangan bo‘lib, shundan 3,3 milliard so‘mi qonuniy tartibda undirildi.
Eng ko‘p noqonuniy chiqindi tashlash holatlari Namangan viloyatida (1,5 ming), Andijon viloyatida (1,4 ming) va Farg‘ona viloyatida (1,1 ming) qayd etilgan. Onlayn videokuzatuv tizimi orqali 5,2 mingdan ortiq noqonuniy chiqindi tashlash holatlari aniqlangan.
Ushbu tizim aholi yashash punktlari chekkalari, noqonuniy poligonlar, sohil hududlari va umumiy foydalaniladigan joylarni doimiy nazorat qilib boradi. Vazirlik fuqarolarni qonunlarga qat’iy rioya qilishga va atrof-muhitni muhofaza qilishda mas’uliyatli bo‘lishga chaqirmoqda.
Tabiatni asrash har birimizning burchimizdir va chiqindilarni to‘g‘ri boshqarish kelajak avlod uchun sog‘lom muhit yaratishda muhim omil hisoblanadi.

За незаконные отходы наложен штраф в размере 7,9 миллиарда
По всей территории Узбекистана было наложено штрафов на общую сумму 7,9 миллиарда сумов за случаи незаконного сброса отходов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv.uz. Согласно данным Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, в период с января по июнь 2025 года на территории республики было выявлено около 15 тысяч случаев незаконного сброса отходов.
В этот период было оформлено 14,7 тысяч административных протоколов. Им было назначено в общей сложности 7,9 миллиарда сумов штрафов, из которых 3,3 миллиарда сумов было взыскано в законном порядке.
Наибольшее количество случаев незаконного сброса отходов зафиксировано в Наманганской области (1,5 тысячи), Андижанской области (1,4 тысячи) и Ферганской области (1,1 тысячи). С помощью онлайн-видеонаблюдения было выявлено более 5,2 тысячи случаев незаконного сброса отходов.
Эта система постоянно контролирует окраины населенных пунктов, незаконные свалки, прибрежные зоны и общественные места. Министерство призывает граждан строго соблюдать законы и быть ответственными в охране окружающей среды.
Сохранение природы — это долг каждого из нас, и правильное управление отходами является важным фактором в создании здоровой среды для будущих поколений.