Jasorat maktablariga 5-sinfdan o‘quvchi qabul qilinadi
Mudofaa vazirligi hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan “Jasorat maktablari”ga o‘quvchilarni qabul qilish va o‘quv-tarbiyaviy jarayonlarni tashkil etish tartibini belgilovchi nizom tasdiqlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
“Jasorat maktablari” respublikaning har bir tuman yoki shahri hududida, umumta’lim o‘rta maktablari bazasida tashkil etiladi. Ularning asosiy maqsadi bolalarni yoshlikdan boshlab vatanga sadoqat ruhida tarbiyalash, jismonan sog‘lom va ma’naviy jihatdan yetuk shaxs sifatida voyaga yetkazishdir.
Jasorat sinflariga o‘quvchilar 5-sinfdan boshlab qabul qilinadi. Har bir sinfda 26 nafar o‘quvchi bo‘lishi mumkin.
Qabul imtihon natijalari asosida amalga oshiriladi. Sinovlarda matematika va ona tili fanlari bo‘yicha testlar hamda jismoniy tayyorgarlik tekshiruvi mavjud.
Jasorat sinflariga faqat O‘zbekiston fuqarolari qabul qilinadi. Ta’lim jarayonida umumiy o‘rta ta’lim fanlari soatlari maqbullashtiriladi va shu hisobga matematika, fizika, tarix, chet tili hamda chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fanlari chuqurlashtirilgan holda o‘tiladi.
Ta’lim 5-sinfdan 11-sinfgacha davom etadi va o‘zbek, qoraqalpoq yoki rus tillarida olib boriladi. Bu maktablar yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash hamda ularning bilim va ko‘nikmalarini oshirishga xizmat qiladi.

В школы мужества принимаются ученики с 5 класса
Министерством обороны и Министерством дошкольного и школьного образования утверждено положение о порядке приема учащихся в «Школы мужества» и организации учебно-воспитательного процесса. Об этом сообщает Zamin.uz.
«Школы мужества» будут организованы на базе общеобразовательных средних школ в каждом районе или городе республики. Их основная цель — воспитать детей с юных лет в духе преданности Родине, развить их как физически здоровых и духовно зрелых личностей.
Учащиеся принимаются в классы мужества с 5 класса. В каждом классе может быть 26 учеников.
Прием осуществляется на основе результатов вступительных экзаменов. В испытаниях предусмотрены тесты по математике и родному языку, а также проверка физической подготовки.
В классы мужества принимаются только граждане Узбекистана. В учебном процессе часы по общему среднему образованию будут оптимизированы, и в связи с этим математика, физика, история, иностранный язык и начальная подготовка до призыва будут преподаваться углубленно.
Обучение будет продолжаться с 5 по 11 класс и проводиться на узбекском, каракалпакском или русском языках. Эти школы служат для воспитания молодежи в духе патриотизма, а также для повышения их знаний и навыков.