Mirziyoyev va Sharif iqtisodiy hamkorlikni kengaytirdi
Xonkendi shahrida o‘tkazilgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida 4 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif o‘rtasida yuqori darajadagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan amaliy qadamlar bilan ahamiyat kasb etdi. Uchrashuvda qabul qilingan yo‘l xaritasi asosida o‘zaro aloqalarni mustahkamlash va kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar o‘zaro savdo hajmining o‘sishi, qo‘shma korxonalar sonining ko‘payishi hamda Pokiston bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar geografiyasining kengayishi borasida ijobiy natijalarni qayd etdilar. Hozirda Karachi va Lahor shaharlarida o‘zbekistonlik tadbirkorlar uchun savdo uylari tashkil etilgan bo‘lib, bu ikki mamlakat iqtisodiy integratsiyasida muhim ahamiyatga ega.
Savdo-iqtisodiyot, investitsiya va transport-kommunikatsiya sohalaridagi hamkorlik loyihalari va dasturlarini tezlashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Ayniqsa, Transafg‘on temir yo‘lini qurish va rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirish maqsad qilib olindi.
Ushbu loyiha nafaqat ikki davlat, balki butun mintaqada transport va logistika imkoniyatlarini kengaytirishda muhim rol o‘ynaydi. Joriy yilda o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumning samarali o‘tishi ikki tomonlama iqtisodiy munosabatlarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va qo‘shma loyihalarni rivojlantirish bo‘yicha aniq yo‘nalishlar belgilandi. Shuningdek, uchrashuvda xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega masalalar yuzasidan fikr almashildi, bu esa ikki davlatning tashqi siyosatdagi hamkorligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, Prezident Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga rasmiy davlat tashrifi muvaffaqiyatli yakunlandi. Davlat rahbari Fuzuliy xalqaro aeroportida Ozarbayjon madaniyat vaziri Odil Karimli va boshqa rasmiylar tomonidan tantanali kuzatib qo‘yildi.
Prezidentimiz Toshkentga yo‘l oldi va olib borilgan muzokaralar ikki mamlakat uchun yangi istiqbollarni ochishi kutilmoqda.

Мирзиёев и Шариф экономическое сотрудничество расширили
4 июля в рамках саммита Организации экономического сотрудничества, проведенного в городе Ханкенди, состоялась встреча на высоком уровне между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Шахбазом Шарифом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта встреча приобрела значимость благодаря практическим шагам, направленным на вывод стратегического партнерства между двумя государствами на новый уровень. В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления и расширения взаимных связей на основе принятой дорожной карты.
Стороны отметили положительные результаты в увеличении объемов взаимной торговли, росте числа совместных предприятий, а также расширении географии прямых авиасообщений с Пакистаном. В настоящее время в городах Карачи и Лахор созданы торговые дома для узбекских предпринимателей, что имеет важное значение для экономической интеграции двух стран.
Особое внимание было уделено ускорению проектов и программ сотрудничества в сферах торговли, экономики, инвестиций и транспортно-коммуникационных технологий. В частности, была поставлена задача углубить сотрудничество по строительству и развитию Трансафганской железной дороги.
Этот проект сыграет важную роль не только для двух государств, но и для расширения транспортных и логистических возможностей во всем регионе. Эффективное проведение запланированного на текущий год заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума будет способствовать дальнейшему развитию двусторонних экономических отношений.
Были определены конкретные направления по реализации крупных инфраструктурных проектов, созданию новых рабочих мест и развитию совместных проектов. Также на встрече обменялись мнениями по вопросам международного и регионального значения, что будет способствовать дальнейшему укреплению сотрудничества двух государств в области внешней политики.
В то же время, официальный государственный визит Президента Шавката Мирзиёева в Азербайджан успешно завершился. Государственный лидер был торжественно встречен в международном аэропорту Фузули Министром культуры Азербайджана Одилом Каримли и другими официальными лицами.
Наш Президент направился в Ташкент, и ожидается, что проведенные переговоры откроют новые перспективы для двух стран.