O‘zbekistonda 5-7 iyulda issiq va shamolli ob-havo
O‘zbekiston bo‘ylab 5-7 iyul kunlariga to‘g‘ri keladigan dam olish kunlarida ob-havo sharoitida ma’lum o‘zgarishlar kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “O‘zgidromet” markazi ma’lumot berdi. Juma kuni respublikaning deyarli barcha hududlarida kuchli issiq saqlanib qoldi.
Kechagi kundan boshlab havo harorati +39 dan +41 darajagacha ko‘tarildi, cho‘l hududlari va mamlakat janubiy qismida esa +43 dan +45 darajagacha issiq kuzatildi. 4 iyul kuni esa harorat ko‘rsatkichlari +41…+43 daraja atrofida bo‘lib, ayrim joylarda +46 darajagacha yetdi.
Shimoli-g‘arbiy viloyatlarda issiqlik nisbatan kamroq bo‘lib, harorat +34 dan +39 daraja atrofida saqlanadi. Yakshanba kuni umumiy harorat darajasi yuqori bo‘lib, +38…+41 darajani tashkil etadi, cho‘l va janubiy hududlarda esa +44 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Shu kunlarda shamol tezligi 13-18 metr soniyada bo‘lib, ba’zi joylarda 20-22 metr soniyagacha kuchayishi va chang-to‘zonlar yuzaga kelishi ehtimoli mavjud. Ayniqsa, 6 iyul kuni cho‘l hududlarida shamol faollashadi.
Poytaxt Toshkentda esa ob-havo nisbatan barqaror bo‘ladi. Ko‘ksimon osmon ostida yog‘ingarchiliksiz kunlar kuzatiladi.
4 va 5 iyul kunlari harorat +40…+43 daraja atrofida bo‘lsa, 6 iyulda biroz pasayib, +39…+41 darajaga tushishi kutilmoqda. Shunday qilib, issiqlik asta-sekin kamaymoqda, ammo bu pasayish hozircha sezilarli emas.
Shu sababli aholiga quyoshdan himoyalanish, ko‘proq suyuqlik ichish va soyalarda yurishga e’tibor berish tavsiya qilinadi.

В Узбекистане 5-7 июля будет жаркая и ветреная погода
В Узбекистане в выходные дни с 5 по 7 июля ожидаются определенные изменения в погодных условиях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило центр “Узгидромет”. В пятницу в почти всех регионах республики сохранялась сильная жара.
С вчерашнего дня температура воздуха поднялась до +39 и +41 градусов, в пустынных районах и южной части страны наблюдалась жара до +43 и +45 градусов. 4 июля температура колебалась в пределах +41…+43 градусов, в некоторых местах достигала +46 градусов.
В северо-западных областях жара была относительно менее выраженной, температура сохранялась в пределах +34 и +39 градусов. В воскресенье общая температура будет высокой, составит +38…+41 градусов, в пустынных и южных районах она может подняться до +44 градусов.
В эти дни скорость ветра составит 13-18 метров в секунду, в некоторых местах возможны усиления до 20-22 метров в секунду и возникновение пыльных бурь. Особенно 6 июля ветер активизируется в пустынных районах.
В столице Ташкенте погода будет относительно стабильной. Под облачным небом ожидаются бездождевые дни.
4 и 5 июля температура будет в пределах +40…+43 градусов, 6 июля ожидается небольшое снижение до +39…+41 градусов. Таким образом, жара постепенно уменьшается, однако это снижение пока незначительное.
Поэтому населению рекомендуется защищаться от солнца, пить больше жидкости и уделять внимание прогулкам в тенистых местах.