Prezident Shavkat Mirziyoyev Ozarboyjonga davlat tashrifi doirasida Fuzuliy shahriga tashrif buyurdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Aeroportda oliy martabali mehmonni Ozarboyjon madaniyat vaziri Odil Kerimli hamda boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi. Fuzuliy shahri buyuk Ozarboyjon shoiri va mutafakkiri Muhammad Fuzuliy nomi bilan atalgan.
Mamlakatning janubi-g‘arbiy qismida joylashgan bu shahar tarixan Qorabog‘ning janubiy darvozasi hisoblanadi. 2020 yildan boshlab Fuzuliy tumanida va shahrida keng ko‘lamli qayta tiklash ishlari amalga oshirilmoqda.
2021 yilda foydalanishga topshirilgan Fuzuliy aeroporti bu jarayondagi muhim infratuzilma obyektlaridan biri bo‘ldi. Shahar hududida zamonaviy turar joy majmualari, tibbiyot va ta’lim muassasalari, shuningdek, boshqa infratuzilma obyektlari barpo etildi va yangilari qurilmoqda.
2023 yil avgust oyida ikki mamlakat rahbarlari ishtirokida shaharda O‘zbekiston prezidenti tashabbusi bilan birodar xalqlar o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik ramzi sifatida Mirzo Ulug‘bek nomidagi zamonaviy maktab ochildi. Bu voqea ikki tomonlama aloqalar va madaniy hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

Мирзиёев открыл новую школу в городе Фузули
На аэропорту высокопоставленного гостя встретили министр культуры Азербайджана Адиль Керимли и другие официальные лица. Город Фузули назван в честь великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммада Фузули.
Этот город, расположенный на юго-западе страны, исторически считается южными воротами Карабаха. С 2020 года в Фузулинском районе и городе проводятся масштабные работы по восстановлению.
Аэропорт Фузули, открытый в 2021 году, стал одним из важных объектов инфраструктуры в этом процессе. На территории города были построены современные жилые комплексы, медицинские и образовательные учреждения, а также возводятся новые инфраструктурные объекты.
В августе 2023 года, при участии руководителей двух стран, в городе по инициативе президента Узбекистана была открыта современная школа имени Мирзо Улугбека как символ прочной дружбы между братскими народами. Это событие будет способствовать дальнейшему развитию двусторонних отношений и культурного сотрудничества.