U yerda Ozarboyjon xalqining umummilliy yetakchisi, mamlakatning sobiq prezidenti Haydar Aliyev qabri oldiga gul qo‘ydi va uning yodgorligiga hurmat bajo keltirdi. Haydar Aliyev 1993 yildan 2003 yilgacha Ozarboyjon davlatini boshqargan, hozirgi prezidentning otasi bo‘lib, davlat qurilishi va milliy suverenitetni mustahkamlashda katta xizmat qilgan.
Uning Ozarboyjon tarixidagi o‘rni alohida ahamiyatga ega. Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev Boku shahridagi G‘alaba bog‘iga ham tashrif uyushtirdi.
Bu yerda u G‘alaba kuniga bag‘ishlangan yodgorlik poyiga gul qo‘yib, Ozarboyjon vatanparvarlari xotirasini yodga oldi. Ushbu zamonaviy yodgorlik majmuasi mamlakat ozodligi va hududiy yaxlitligi yo‘lida qurbon bo‘lgan milliy qahramonlarning xotirasini abadiylashtirish maqsadida barpo etilgan.
O‘zbekistonda Haydar Aliyev do‘stlik va hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga katta hissa qo‘shgan davlat arbobi sifatida qadrlanadi. Uning Ozarboyjon va qardosh davlatlar o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashdagi roli yuqori baholanadi.
Prezident Mirziyoyevning ushbu tashriflari ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Мирзиёев у могилы Гейдара Алиева в Азербайджане
Президент Шавкат Мирзиёев во второй день своего государственного визита в Азербайджан посетил Аллею почетного захоронения имени Гейдара Алиева, расположенную в городе Баку. Об этом сообщает Zamin.uz.
Там он возложил цветы к могиле общенационального лидера азербайджанского народа, бывшего президента страны Гейдара Алиева и отдал дань уважения его памятнику. Гейдар Алиев руководил государством Азербайджан с 1993 по 2003 год, являясь отцом нынешнего президента и внес значительный вклад в строительство государства и укрепление национального суверенитета.
Его место в истории Азербайджана имеет особое значение. Также Шавкат Мирзиёев посетил Парк Победы в городе Баку.
Там он возложил цветы к памятнику, посвященному Дню Победы, и вспомнил память азербайджанских патриотов. Этот современный мемориальный комплекс был построен с целью увековечивания памяти национальных героев, павших на пути к свободе и территориальной целостности страны.
В Узбекистане Гейдар Алиев ценится как государственный деятель, который внес большой вклад в развитие дружественных и партнерских отношений. Его роль в укреплении отношений между Азербайджаном и братскими государствами высоко оценивается.
Визиты президента Мирзиёева способствуют дальнейшему укреплению уз дружбы и сотрудничества между двумя государствами.