Tibbiyotda 90 kunlik sifat va nazorat dasturi boshlandi
Joriy yilning 1 iyunidan O‘zbekistonda «Tibbiyotda 90 kunlik o‘zgarishlar vaqti» dasturi boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur doirasida tibbiyot muassasalarida bemorlar uchun qulay sharoitlar yaratish, ro‘yxatga olish va kutish joylarini yaxshilash, shuningdek, tibbiy xizmat sifatini oshirish maqsad qilingan. Shuningdek, shaxsiy gigiyena qoidalariga qat’iy rioya etilishi ta’minlanadi.
Dastur ijrosi sifatini nazorat qilish, mahalliy mutasaddilarning mas’uliyatini oshirish va budjet mablag‘laridan samarali foydalanishni ta’minlash uchun jamoatchilik nazorati juda muhimdir. Shu sababli, Sog‘liqni saqlash vazirligi barcha fuqarolarni bu jarayonga faol hamkorlik qilishga chaqiradi.
Hududlarda dastur doirasida korrupsiyaviy holatlar aniqlansa, Sog‘liqni saqlash vazirligining Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmasiga (71) 241-10-65 raqami yoki respublika bo‘yicha yagona 1203 «Ishonch telefoni»ga, shuningdek, ssvantikor_bot telegram botiga murojaat qilish mumkin. Murojaatchining shaxsiy ma’lumotlari sir saqlanishi kafolatlanadi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lib, fuqarolarning barcha murojaatlari alohida e’tiborga olinadi. Fuqarolar o‘zaro hamkorlikda sog‘liqni saqlash tizimining yanada oshkoraligini ta’minlashga hissa qo‘shishlari so‘raladi.

В медицине началась 90-дневная программа качества и контроля
С 1 июня текущего года в Узбекистане стартовала программа «Время 90-дневных изменений в медицине». Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данной программы планируется создать удобные условия для пациентов в медицинских учреждениях, улучшить места регистрации и ожидания, а также повысить качество медицинских услуг. Также будет обеспечено строгое соблюдение правил личной гигиены.
Общественный контроль очень важен для контроля качества исполнения программы, повышения ответственности местных властей и эффективного использования бюджетных средств. Поэтому Министерство здравоохранения призывает всех граждан активно сотрудничать в этом процессе.
В случае выявления коррупционных случаев в рамках программы в антикоррупционное подразделение Министерства здравоохранения можно обратиться по номеру (71) 241-10-65 или на единый республиканский номер 1203 «Телефон доверия», а также в телеграм-бот ssvantikor_bot. Личные данные заявителя будут храниться в секрете.
Министерство здравоохранения занимает непримиримую позицию в борьбе с коррупцией, и все обращения граждан будут рассматриваться отдельно. Граждан просят внести свой вклад в обеспечение большей прозрачности системы здравоохранения через взаимное сотрудничество.