O‘zbekiston va Iroq hamkorligini kengaytirish bo‘yicha muzokaralar
O‘zbekistonning Kuvaytdagi elchisi Ayub Yunusov Iroqning elchisi Al-Manhal as-Sofi bilan keng ko‘lamli muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy va iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Islom sivilizatsiyasi markazining ochilish marosimi arafasida Toshkentda tashkil etiladigan “O‘zbekiston madaniy merosi – butun insoniyat merosi” xalqaro ko‘rgazmasida Iroq vakillarining ishtirok etishi masalasi alohida ko‘rib chiqildi. Shuningdek, Bag‘doddagi “Avqoful omma” kutubxonasida saqlanayotgan mashhur islomshunos olim Faxrul-islam Bazdaviyning “Usul al-Bazdaviy” asari qo‘lyozmasining nusxasini Toshkentdagi ko‘rgazmada namoyish qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish uchun bir qator aniq tashabbuslar ilgari surildi. Jumladan, O‘zbekiston-Iroq investitsiya forumini tashkil etish, O‘zbekiston mahsulotlari ko‘rgazmasini o‘tkazish, ikki mamlakat Savdo-sanoat palatalari o‘rtasida anglashuv memorandumini imzolash va ishbilarmonlar kengashini tuzish taklif etildi.
Bundan tashqari, turizm sohasida hamkorlik bo‘yicha yangi memorandum qabul qilish rejalashtirilmoqda. Iroq elchisi Al-Manhal as-Sofi mazkur masalalar Iroqning tegishli vazirlik va idoralari tomonidan chuqur o‘rganilishi va qo‘llab-quvvatlanishi uchun shaxsan mas’ul ekanligini bildirdi.
Zamin.uz sayti O‘zbekiston va Iroq o‘rtasidagi yangi iqtisodiy va madaniy hamkorlik, xalqaro ko‘rgazmalar hamda diplomatik tashabbuslar haqidagi so‘nggi yangiliklarni o‘quvchilarga tezkor va xolis ma’lumotlar bilan taqdim etishda davom etadi.

Переговоры по расширению сотрудничества Узбекистана и Ирака
Посол Узбекистана в Кувейте Айюб Юнусов провел широкомасштабные переговоры с послом Ирака Аль-Манхалом ас-Софи. На встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития культурных и экономических связей между двумя странами.
В частности, особое внимание было уделено участию представителей Ирака в международной выставке "Культурное наследие Узбекистана – наследие всего человечества", которая будет организована в Ташкенте в преддверии открытия Центра исламской цивилизации. Также обсуждались возможности демонстрации рукописи известного исламоведа Фахр ул-Ислама Баздави "Усул ал-Баздавий", хранящейся в библиотеке "Авкаф аль-Умма" в Багдаде, на выставке в Ташкенте.
В ходе встречи были выдвинуты ряд конкретных инициатив для вывода торгово-экономических отношений между двумя странами на новый уровень. В частности, предложено организовать инвестиционный форум Узбекистана и Ирака, провести выставку узбекских товаров, подписать меморандум о взаимопонимании между торгово-промышленными палатами двух стран и создать совет предпринимателей.
Кроме того, планируется принять новый меморандум о сотрудничестве в сфере туризма. Посол Ирака Аль-Манхал ас-Софи отметил, что он лично отвечает за глубокое изучение и поддержку этих вопросов соответствующими министерствами и ведомствами Ирака.
Сайт Zamin.uz продолжит оперативно и объективно предоставлять читателям последние новости о новом экономическом и культурном сотрудничестве между Узбекистаном и Ираком, международных выставках и дипломатических инициативах.