2 iyul kuni ertalab Toshkent shahrining sharqiy yo‘nalishida katta tirbandlik yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Food City savdo majmuasidan boshlanib, Qo‘yliq bozori orqali Farg‘ona Yo‘li ko‘chasi bo‘ylab Muxtor Ashrafiy (Risoviy) bozorigacha bo‘lgan hududda avtomobillar qatorining uzunligi taxminan 7 kilometrga yetdi. Bu tirbandlik bir necha soat davom etdi va shahar infratuzilmasidagi muammolarni yana bir bor ko‘rsatdi.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, ayrim jamoat transportlari shu masofani ikki, ba’zan hatto uch soat davomida bosib o‘tishga majbur bo‘ldi. Qiziq tomoni shundaki, Farg‘ona Yo‘li ko‘chasida avtobuslar uchun ajratilgan maxsus yo‘laklar ham tirbandlikdan ozod bo‘lmadi.
Yo‘lovchilardan biri ertalab soat 9:00 atrofida yo‘lga chiqqanini aytib, Food City bozori yonidagi manzilga yetib borish uchun ikki soat vaqt ketganini bildiradi. Uning so‘zlariga ko‘ra, avtobusdagi yo‘lovchilarning asablari charchagan va ko‘pchilik ishga kechikgan.
Hozirga qadar tirbandlikning aniq sabablari ma’lum emas. Shahar ma’muriyati tomonidan bu masala bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumot berilishi kutilmoqda.

На востоке Ташкента произошло затруднение движения на 7 км
2 июля утром на восточном направлении города Ташкента произошла большая пробка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пробка началась от торгового комплекса Food City и протянулась через рынок Куйлик до улицы Фергана, где длина очереди автомобилей достигла примерно 7 километров. Эта пробка продолжалась несколько часов и еще раз продемонстрировала проблемы городской инфраструктуры.
По словам свидетелей, некоторые общественные транспортные средства были вынуждены преодолевать это расстояние за два, а иногда даже три часа. Интересно, что специальные полосы для автобусов на улице Фергана также не избежали пробки.
Один из пассажиров сообщил, что выехал на дорогу около 9:00 утра и добрался до места рядом с рынком Food City за два часа. По его словам, нервы пассажиров в автобусе были на пределе, и многие опоздали на работу.
На данный момент точные причины пробки неизвестны. Ожидается, что городская администрация предоставит дополнительную информацию по этому вопросу.