Mirziyoyev yo‘l xavfsizligini kuchaytirishni topshirdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yo‘llardagi xavfsizlik masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda aholiga noqulaylik tug‘dirayotgan holatlar, xususan, amaldorlarning noto‘g‘ri joyda to‘xtashi yuzasidan videokameralar orqali nazorat o‘rnatishni topshirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U davlat idoralari binolari oldidagi xizmat mashinalarining yo‘lni to‘sib qo‘yishini, shuningdek, amaldorlarning avtomobillari ikki-uch qatordan joylashib, harakatga to‘sqinlik qilayotganini tanqid qildi. Prezidentning topshirig‘i bilan o‘tkazilgan so‘rovnomada Toshkent va boshqa yirik shaharlarda qonuniy avtoturargohlarning yetishmasligi aniqlandi.
Natijada haydovchilar yo‘l chetida to‘xtashga majbur bo‘lmoqda. Mirziyoyev oddiy haydovchilarning muammolarini eshitadigan va ularni hal etadigan muloqot platformasining yo‘qligini ta’kidladi.
Shuningdek, barcha tashkilotlar va mahallalarda asossiz o‘rnatilgan taqiqlovchi belgilar olib tashlanishi kerakligini buyurdi. Hukumat qaroriga muvofiq, vazirlik va idoralarning xizmat mashinalari yo‘llarda ustunlikka ega bo‘lmasligi belgilandi.
Bu chora-tadbirlar yo‘l harakati xavfsizligini oshirish va fuqarolarning qulayligini ta’minlashga qaratilgan.

Мирзиёев поручил усилить безопасность дорожного движения
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на заседании, посвященном вопросам безопасности на дорогах, поручил установить видеонаблюдение по фактам, создающим неудобства для населения, в частности, по поводу неправильной парковки должностных лиц. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он раскритиковал, что служебные автомобили государственных учреждений перекрывают дороги, а также что автомобили должностных лиц паркуются в два-три ряда, создавая препятствия для движения. В результате опроса, проведенного по поручению президента, было установлено, что в Ташкенте и других крупных городах не хватает законных парковок.
В результате водители вынуждены останавливаться на обочине. Мирзиёев отметил отсутствие платформы для общения, которая бы слушала и решала проблемы простых водителей.
Также он поручил убрать необоснованные запрещающие знаки во всех организациях и районах. В соответствии с решением правительства было установлено, что служебные автомобили министерств и ведомств не должны иметь преимущества на дорогах.