Yo‘l qoidalarini buzganlarga yangi jazo tizimi joriy etildi
O‘zbekistonda haydovchilar orasida yo‘l qoidalarini buzish holatlari tobora jiddiy muammo bo‘lib qolmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2024 yil davomida haydovchilar tomonidan jami 24 millionta huquqbuzarlik qayd etilgan, shulardan 81 foizi qo‘pol qoidabuzarlik sifatida aniqlangan. Ayniqsa, Samarqand, Qashqadaryo, Toshkent viloyati va Toshkent shahrida bu muammo surunkali tus olgan.
Davlat rahbari o'tkazgan yig‘ilishda haydovchilik madaniyatini oshirish va yo‘llardagi intizomni kuchaytirish maqsadida yangi tizim joriy etilish haqida ma’lumot berildi. Ijtimoiy tarmoqlarda “jarimani to‘lab qo‘ydim, xohlaganimdek yuraveraman” degan noto‘g‘ri fikr tarqalganligi ta’kidlandi.
Endi qonun ustuvorligi va adolatni qat’iy ta’minlash zarur. Yangi dastur «Surunkali qoidabuzarlar» nomi bilan ishga tushiriladi.
Bu tizimda, agar haydovchi bir oy ichida ikki marta qarama-qarshi yo‘nalishda harakat qilsa, svetoforning qizil chirog‘idan o‘tsa yoki tezlikni besh martadan ko‘p oshirsa, u bir yilgacha jarimadan chegirma olish huquqidan mahrum qilinadi. Agar oylik huquqbuzarliklar soni o‘ntadan oshsa, haydovchi guvohnomasidan olti oygacha mahrum qilinadi.
Shuningdek, tezlik uchun jarimalar qayta ko‘rib chiqiladi va me’yordan ikki-uch barobar tez harakat qilgan haydovchilarga nisbatan haydovchilik huquqidan mahrum qilish bo‘yicha qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritilishi rejalashtirilmoqda. Prezidentning ta’kidlashicha, bu chora-tadbirlar yo‘llardagi intizomni yaxshilash, jamoat xavfsizligini ta’minlash hamda qoidabuzarlarga qonun kuchini ko‘rsatishga xizmat qiladi.
One.uz sayti esa yo‘l harakati sohasidagi yangiliklar, qonunchilikdagi o‘zgarishlar va jamoat xavfsizligiga oid eng muhim ma’lumotlarni o‘z o‘quvchilariga tezkor va aniq tarzda yetkazishda davom etadi.

Для нарушителей правил дорожного движения введена новая система наказаний
В Узбекистане случаи нарушения правил дорожного движения среди водителей становятся все более серьезной проблемой. Об этом сообщает Zamin.uz.
В течение 2024 года было зарегистрировано всего 24 миллиона правонарушений со стороны водителей, из которых 81 процент был классифицирован как грубое нарушение. Особенно эта проблема приобрела хронический характер в Самарканде, Кашкадарье, Ташкентской области и городе Ташкенте.
На заседании, проведенном главой государства, была озвучена информация о введении новой системы с целью повышения водительской культуры и усиления дисциплины на дорогах. Подчеркнуто, что в социальных сетях распространилось неверное мнение: «Я заплатил штраф, могу ездить как хочу».
Теперь необходимо строго обеспечить верховенство закона и справедливость. Новая программа будет запущена под названием «Хронические нарушители».
В этой системе, если водитель дважды в течение месяца будет двигаться в противоположном направлении, проедет на красный свет светофора или превысит скорость более чем на пять раз, он будет лишен права на скидку по штрафу на срок до одного года. Если количество месячных правонарушений превысит десять, водитель будет лишен водительских прав на срок до шести месяцев.
Кроме того, штрафы за превышение скорости будут пересмотрены, и планируется внести изменения в законодательство о лишении водительских прав для водителей, которые будут двигаться в два-три раза быстрее нормы. Как отметил президент, эти меры направлены на улучшение дисциплины на дорогах, обеспечение общественной безопасности и демонстрацию силы закона для нарушителей.
Сайт One.uz продолжит оперативно и точно информировать своих читателей о новостях в области дорожного движения, изменениях в законодательстве и важной информации по общественной безопасности.