Avtobus va mikroavtobuslarga subsidiya va imtiyozlar uzaytirildi
O‘zbekistonda shaharlararo va viloyatlararo qatnovda ishlovchi avtobus hamda mikroavtobuslar har bir yo‘lovchi uchun subsidiya oladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu masala prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida muhokama qilindi. Yig‘ilishda shuningdek, avtobuslar uchun joriy etilgan utilizatsiya yig‘imi bo‘yicha imtiyozlar yana uch yilga uzaytirilishi belgilandi.
Endilikda bu imtiyozlar mikroavtobuslarga ham tatbiq etiladi. Bundan tashqari, jamoat transporti uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar ham uch yil davomida amal qiladi.
Avval bu imkoniyat faqat turistik avtobuslar va mikroavtobuslarga berilgan edi. Imtiyozlardan foydalanish uchun tadbirkorlar ikki muhim talabga rioya qilishi shart.
Birinchidan, harakat jadvaliga qat’iy amal qilish lozim. Ikkinchidan, elektron to‘lov tizimi orqali daromadlarni oshkora ko‘rsatish zarur.
Ushbu chora-tadbirlar transport sohasini rivojlantirish va yo‘lovchilarga qulaylik yaratishni maqsad qilgan. Shuningdek, subsidiya tizimi xizmat sifatini oshirishga ham xizmat qiladi.

Субсидии и льготы на автобусы и микроавтобусы продлены
В Узбекистане междугородние и межобластные автобусы и микроавтобусы получают субсидии на каждого пассажира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот вопрос обсуждался на видеоселекторном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева. На совещании также было решено продлить льготы по введенному сбору на утилизацию автобусов еще на три года.
Теперь эти льготы будут распространяться и на микроавтобусы. Кроме того, льготы по таможенным платежам для общественного транспорта также будут действовать в течение трех лет.
Ранее эта возможность предоставлялась только туристическим автобусам и микроавтобусам. Для получения льгот предприниматели должны соблюдать два важных требования.
Во-первых, необходимо строго соблюдать расписание. Во-вторых, необходимо открыто указывать доходы через электронную платежную систему.
Эти меры направлены на развитие транспортной сферы и создание удобств для пассажиров. Кроме того, система субсидий также способствует повышению качества обслуживания.
Ожидается, что эти новости принесут положительные результаты для транспортных операторов и пассажиров