Ikkinchi mutaxassislikka qabul boshlandi
Oliy ma’lumotga ega bo‘lgan va boshqa yo‘nalishda ta’lim olishni istovchilar uchun muhim yangilik taqdim etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2025/2026 o‘quv yili uchun ikkinchi mutaxassislikka qabul jarayonining boshlandi. Qabul jarayoni my.edu.uz portali orqali onlayn tarzda amalga oshiriladi va 10 avgustga qadar davom etadi.
Ikkinchi yoki undan keyingi oliy ma’lumotni olishni istagan fuqarolar onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. Hujjat topshirish jarayoni oddiy va qulay: foydalanuvchi avvalo portaldagi shaxsiy kabinetiga pasport va JSHSHIR ma’lumotlarini kiritadi, so‘ng diplom va uning ilovasining elektron nusxasini yuklaydi.
Keyin esa o‘qishni istagan oliy ta’lim muassasasi va yo‘nalishini tanlab, arizani yuboradi. Ta’lim to‘liq to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi, ya’ni nomzod davlat buyurtmasi asosida emas, balki shaxsiy mablag‘lari hisobidan o‘qiydi.
Qabul parametrlari har bir oliy ta’lim muassasasining ilmiy salohiyati, moddiy-texnik bazasi va infratuzilmasiga qarab belgilanadi. Ta’lim sifatini ta’minlashda professor-o‘qituvchilarning malakasi, auditoriyalar va laboratoriyalar muhim ahamiyatga ega.
Ikkinchi mutaxassislik nafaqat yangi bilim va ko‘nikmalarni beradi, balki mehnat bozorida raqobatbardosh mutaxassis bo‘lish imkoniyatini yaratadi. Bugungi kunda birgina diplomga ega bo‘lish yetarli emas, turli sohalarda bilimli va malakali mutaxassislarga talab yuqori.
Shu bois, ikkinchi mutaxassislikka qabul jarayoni ko‘plab insonlar uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. Imkoniyatdan foydalanishni istaganlar uchun bu muhim va o‘z vaqtida qabul qilinishi lozim bo‘lgan qarordir.

Прием на вторую специальность начался
Представлено важное нововведение для тех, кто имеет высшее образование и хочет получить образование в другой области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министерство высшего образования, науки и инноваций объявило о начале процесса приема на вторую специальность на 2025/2026 учебный год. Процесс приема будет осуществляться онлайн через портал my.edu.uz и продлится до 10 августа.
Граждане, желающие получить второе или последующее высшее образование, могут зарегистрироваться онлайн. Процесс подачи документов прост и удобен: пользователь сначала вводит данные паспорта и ИНН в личный кабинет на портале, затем загружает электронную копию диплома и его приложения.
Затем он выбирает высшее учебное заведение и специальность, на которую хочет учиться, и отправляет заявку. Обучение будет проводиться на основе полного платного контракта, то есть кандидат будет учиться не за счет государственного заказа, а за счет собственных средств.
Параметры приема определяются в зависимости от научного потенциала, материально-технической базы и инфраструктуры каждого высшего учебного заведения. Качество образования обеспечивается квалификацией преподавателей, а также состоянием аудиторий и лабораторий.
Вторая специальность не только дает новые знания и навыки, но и создает возможность стать конкурентоспособным специалистом на рынке труда. В настоящее время одного диплома недостаточно, существует высокий спрос на квалифицированных специалистов в различных областях.
Поэтому процесс приема на вторую специальность открывает новые возможности для многих людей. Для тех, кто хочет воспользоваться этой возможностью, это важное и своевременное решение.